Hazırlık Atlama Sınavı Nedir? Proficiency / Muafiyet Sınavı Nedir?

Hazırlık atlama sınavı nedir? Proficiency Sınavı Nedir? Muafiyet Sınavı Nedir? Hazırlık atlama sınavı içeriği nedir? Hazırlık atlama sınavına nasıl hazırlanmalı? Hazırlık atlama sınavı en zaman yapılır? Hazırlık atlama sınavının içeriği nedir?

Hazırlık atlama sınavı nedir

Hazırlık atlama sınavı yani proficiency sınavı, üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin İngilizce yeterliliğini ölçmek için yapılan sınavdır. Proficiency sınavı özellikle İngilizce bölümlerde öğrencilerin bölümde okuyabilmek için yeterli İngilizceye sahip olup olmadığını gösterir. Proficiency sınavı sonucunda alınan başarı puanına göre öğrenciler direk bölümden başlayabilir ya da tam dönem veya yarım dönem hazırlık okumak zorunda kalabilirler.
Proficiency sınavı başarı puanları genellikle üniversiteden üniversiteye farklılık göstersede 60 ve üzeridir.

İki aşamalı olarak yapılan sınavın ilk bölümünde gramer, vocabulary ve reading soruları sorulur. Bu bölümlerden başarılı olan öğrenciler writing ve listening ve speaking bölümüne geçmeye hak kazanırlar.

Her üniversitenin hazırlık atlama sınavları farklı olmak ile birlikte öğrencilerin İngilizce yeterliliğini ölçmektedir. Bu sebeple, sınavların temeli aynıdır. Hazırlık atlama kursu programları, uzman eğitmenler tarafından üniversitelerin hazırlık atlama sınavları (örnek proficiency sınavları) incelenerek hazırlanmaktadır. Ve her sene yapılan sınavlardan sonra güncellenmektedir.

Hazırlık Atlama Sınavı (Proficency) ne zaman yapılır?

Proficiency sınavı üniversitenin akademik takvimlerinde belirtilir ve genel olarak, Ocak, Haziran ve Eylül aylarında olmak üzere senede 3 defa yapılır.

Hazırlık Atlama Sınavının İçeriği Nedir?

Proficiency sınavı öğrencilerin İngilizce bilgisini tespit edebilmek için Gramer (dil bilgisi), Vocabulary (kelime bilgisi), Reading Comprehesion (okuduğunu anlama), Listening Comprehesion (dinlediğini anlama) ve Essay (yazma) bölümlerinden oluşmaktadır.

Hazırlık Atlama Kursu Nedir?

Üniversiteye yeni başlayacak veya hazırlık eğitimi aldıktan sonra hazırlık atlama sınavına girecek öğrenciler için hazırlanan özel programlardır. Hazırlık atlama kursu veya Proficiency kursu olarak adlandırılan bu eğitimler, öğrencilere Proficiency sınavında başarılı olarak eğitimlerine direk bölümden başlatmayı hedefleyen eğitimlerdir. Hazırlık atlama kursları özel ders ve/veya grup dersleri olarak verilmektedir.

Hazırlık atlama kursu nedir?

Hazırlık atlama kursu, özel olarak üniversite hazırlık sınıflarını atlamak veya geçmek için planlanan eğitimlerdir. Hazırlık atlama kursu eğitimleri, yıl içerisinde özellikle vize ve final sınavlarına , yaz döneminden itibaren ise hazırlık sınıfını atlama sınavı olan proficiency sınavlarına yöneliktir. Hazırlık atlama kursu eğitimleri, grup ve özel ders şeklinde olabilir.

Bu Bu yazımızı faydalı bulduysanız aşağıdaki yazılarda size faydalı olacaktır;

 

 

Summary
Hazırlık Atlama Sınavı Nedir? Proficiency / Muafiyet Sınavı Nedir?
Article Name
Hazırlık Atlama Sınavı Nedir? Proficiency / Muafiyet Sınavı Nedir?
Description
Hazırlık atlama sınavı nedir? Proficiency Sınavı Nedir? Muafiyet Sınavı Nedir? Hazırlık atlama sınavı içeriği nedir? Hazırlık atlama sınavına nasıl hazırlanmalı?
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo

Hazırlık Atlama Sınavı Nedir? Proficiency / Muafiyet Sınavı Nedir?” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.

Instagram