Hazırlık Atlama Kursu

Hazırlık Atlama Kursu

Hazırlık atlama sınavı, üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin dil becerilerini değerlendirmek için yapılan dil yeterlilik değerlendirmesini ifade eder. hazırlık atlama sınavı ve proficiency exam aynı anlama gelir. Bu sınav, bir öğrencinin üniversitede eğitim verilen dili anlama ve etkili bir şekilde iletişim kurma becerisini ölçmeyi amaçlar. Hazırlık atlama kursunda, ingilizce eğitimler, belirli bir üniversitenin hazırlık sınıfını geçmek için eğitimler düzenlenir.

Hazırlık Atlama Kursu Nedir? Proficiency Kursu Nedir?

Üniversite Hazırlık Atlama Kursu, öğrencilerin dil becerilerini geliştirmelerine ve üniversitelerin yaptığı sınavlara etkin bir şekilde hazırlanmalarına yardımcı olmak için düzenlenen hazırlık kursu anlamına gelir. Bu kurs dört temel dil becerisini geliştirmeye odaklanır: dinleme, konuşma, okuma ve yazma.

Hazırlık Atlama Kursuna Katılmak Avantajlı mı?

Hazırlık atlama kursları üniversitelerin hazırlık bölümünde okuyan öğrenciler için hazırlık sınıfında başarılı olabilmeleri için destek programları olarak veya sadece hazırlık muafiyet (proficiency) sınavından başarılı olmak için her üniversiteye özel olarak hazırlanmış eğitim hazırlık atlama kursu programlarıdır.

Üniversite hazırlık yılı sonunda yapılan ve hemen her öğrenci için kabusa dönüşen muafiyet/proficiency sınavında başarılı olamamanız durumunda üniversitede hazırlık sınıfını tekrar okumanız gerekebilir. Hazırlık atlama kurslarımız, sene tekrarı yerine bu sınavda başalı olabilmeniz için eğitim gördüğünüz üniversite müfredatına uygun hazırlık atlama kursu vermektedir.

Üniversiteye bu yıl başlayacak öğrenciler için de uygun olan hazırlık atlama kursu birebir, ikiye bir, veya o üniversitenin öğrencilerinden oluşan gruplarda hazırlık sınıfı muafiyet sınavına (proficiency sınavı) yönelik özel hazırlanmış programlardır.

Hazırlık atlama kursuna katılacak öğrencilere ilk aşamada yazılı olarak kendi üniversitelerinin müfredatına uygun ingilizce hazırlık atlama sınavı uygulanır. Deneme olarak yapılan hazırlık atlama sınavı sonucuna göre öğrencilerin eksiklikleri ve İngilizce seviyesi tespit edilir ve eğitim koçları tarafından üniversite hazırlık atlama sınavına göre eğitim programı hazırlanır. Öğrencilerin bu programa uygun olarak çalışması tavsiye edilir.

Hazırlık atlama sınavına hazırlık programlarına katılan öğrenciler arasında çalışma planına uyan ve devamlılık gösteren öğrencilerin hazırlık sınıfı muafiyet sınavını geçme hedef/başarı oranı %95‘tir. Bazı üniversiteler, hazırlık atlama sınavı dışında IELTS, TOEFL, Pearson gibi sınav sonuçlarınıda kabul edebilirler.

Hazırlık Atlama Kursu – Proficiency Kursu

Üniversiteye yeni başlayacak veya hazırlık eğitimi aldıktan sonra hazırlık atlama sınavına girecek öğrenciler için hazırlanan özel programlardır. Hazırlık atlama kursu olarak adlandırılan bu eğitimler, öğrencilere Proficiency sınavında başarılı olarak eğitimlerine direk bölümden başlatmayı hedefleyen eğitimlerdir.

Hazırlık atlama kursu eğitimleri, yıl içerisinde özellikle vize ve final sınavlarına , yaz döneminden itibaren ise hazırlık sınıfını atlama sınavı olan proficiency sınavlarına yöneliktir.

Hazırlık Atlama Kurslarına En Çok Talep Aldığımız Üniversiteler

 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • İstanbul Teknik Üniversitesi
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Bilgi Üniversitesi
 • Kadir Has Üniversitesi
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Nişantaşı Üniversitesi
 • Kemerburgaz Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Işık Üniversitesi
 • Aydın Üniversitesi
 • Kültür Üniversitesi
 • Arel Üniversitesi

Üniversitelerin Örnek Hazırlık Atlama Sınavları

Sıkça Sorulan Sorular

Hazırlık Atlama Kursunun Süresi Nedir?2023-07-03T18:51:34+03:00

Hazırlık atlama kursunun süresi programın yoğunluğuna ve ingilizce seviyenize göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak, kurs süresi birkaç haftadan birkaç aya kadar değişebilir.

Hazırlık atlama sınavına kursa gitmeden hazırlanabilir miyim?2023-07-03T18:53:10+03:00

Kendi kendine çalışma mümkün olsa da, bir hazırlık atlama kursuna kaydolmak, yapılandırılmış rehberlik, uzman eğitimi ve değerli kaynaklar sağlayarak başarı şansınızı artırır.

Hazırlık atlama kursu hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli …

Sizi Geri Arayalım!

Eğitimlerimiz hakkında sorularınız ve merak ettikleriniz için formu doldurmanız yeterli.

En kısa süre içerisinde geri döneceğiz.  

Formu doldurarak gizlilik politikamızı ve kvkk aydınlatma metnini kabul etmiş sayılırsınız.

Go to Top