Üniversite İngilizce Hazırlık Sınıfı Nasıl Geçilir? Hazırlık sınıfı nedir? Üniversite hazırlık sınıfı okunmalı mı? Peki ya üniversite hazırlık sınıfı maliyetleri? Hazırlık sınıfı muafiyeti nedir? Proficiency sınavı nedir? Üniversite hazırlık muafiyet sınavı nedir? Üniversite hazırlık muafiyet sınavında nasıl başarılı olunur? Üniversite hazırlık sınıfını nasıl atlarım? 

Üniversiteyi bu sene kazanan öğrencilerin kayıt yaptırdıktan sonraki en başlıca sorunlarından bir tanesi “hazırlık sınıfı“dır. Üniversite İngilizce hazırlık sınıfı nasıl geçilir ile ilgili tüm soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz;

Üniversite İngilizce Hazırlık Sınıfı Nedir? Üniversite İngilizce Hazırlık Sınıfı Niye var?

Yeni eğitim dönemin yakınlaşması ile öğrenciler yaşamlarını etkileyecek kararı veriyorlar; Hangi üniversite ? Üniversite kaydını yaptırır yaptırmaz ise karşılarına çıkacak ilk soru hazırlık sınıfı oluyor. Hem devlet üniversitelerinde hem de vakıf üniversitelerinde İngilizce hazırlık sınıfı bir çok bölüm için zorunlu olmaya başladı. Birçok üniversitede bölümlerin eğitim dilinin İngilizce olmasından dolayı öğrencilerin bölümde sunulan dersleri anlayabilecek ve kavrayabilecek seviyede İngilizce bilmesi şartı aranıyor. Bu sebepten dolayı da üniversite kayıt işlemlerinden sonra yeni başlayacak öğrencilere İngilizce seviye tespit sınavı yapılıyor. Sınav sonuçlarına göre de öğrencilerin İngilizce hazırlık okuyup okumayacağına karar veriliyor.

Proficiency Sınavı Nedir? Hazırlık Muafiyet Sınavı Nedir?

Proficiency Sınavı veya Hazırlık Muafiyet Sınavı aslında aynı anlama geliyor. Üniversitelere göre kullanılan terim değişiyor. İki sınavda, ya İngilizce hazırlık sınıfını geçmek veya atlamak için yapılıyor.

Üniversitede İngilizce Hazırlık Okunmalı mı?

Üniversite İngilizce Hazırlık sınıfı eğer İngilizce bilmiyorsanız okunmalı. Fakat alternatif yöntemlerinde olduğunu unutmamak lazım. Özellikle vakıf üniversitelerinde ki çok ciddi İngilizce hazırlık sınıfı maliyetleri göz önüne alındığında alternatifleri tercih etmekte fayda var.

Üniversite İngilizce Hazırlık Sınıfı Nasıl Geçilir?

Yazımızın en önemli kısmı da burası. Üniversite İngilizce Hazırlık Sınıfı Nasıl Geçilir sorusunun birden çok yanıtı var. Bu yanıtları 2 kategoride açıklamalıyız;

A. Hiç İngilizce bilmiyorsanız

B. Daha önce İngilizce eğitimi aldıysanız

A. Hiç İngilizce bilmiyorsanız

 1. Üniversite İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimi alınır. Eğitim süresince İngilizcenizi geliştirmek için çok çalışırsınız. Üniversite İngilizce hazırlık sınıfı sonunda yapılan hazırlık atlama veya hazırlık muafiyet sınavına girer geçersiniz.
 2. Özellikle Vakıf Üniversitesi tercihi yapıyorsanız, okula kaydınızı yaptırıp dondurursunuz. Üniversite İngilizce Hazırlık sınıfını Vakıf Üniversitesinde okumak yerine;
  • Türkiye’de bu işte uzman bir ingilizce kursuna giderseniz. Toplamda 3-5 bin TL ye İngilizcenizi geliştirirsiniz. Üniversitenin yaptığı hazırlık atlama/muafiyet sınavına girerek başarılı olursunuz.
  • Yurtışında bir dil okuluna gidersiniz. 6 aylık bir eğitim ile Üniversite İngilizce hazırlık sınıfını atlayacak bir seviyede İngilizce ile geri dönersiniz. Bknz. Malta dil okulları ( Türkiye’ye en yakın ve en ekonomik dil okulları)

B. Daha önce İngilizce eğitimi aldıysanız;

 1. Bir ingilizce kursundan destek alarak İngilizce bilginizi tespit ettirirsiniz. Eksiklerinizin raporlanmasını talep edersiniz. Sonrasında da başvuracağınız üniversitenin hazırlık atlama sınavına yönelik hızlı ve yoğunlaştırılmış bir garantili ingilizce hazırlık atlama kursuna katılırsınız.
 2. Yurtdışı dil eğitimini tercih ederseniz, 2-3 aylık bir eğitim ile Türkiye’ye dönüp üniversite hazırlık atlama sınavına girip geçebilirsiniz.
 3. İngilizce hazırlık atlama sınavı için ingilizce özel ders alırsınız. Kısa vadede hızlı ve yoğun bir program ile başarılı olabilirsiniz.
 4. TOEFL, Pearson, Cambridge sınavlarından birisinden hazırlık muafiyeti için gerekli puanı alırsınız. Bu sınavlara hazırlık içinde kısa vadeli özel ders programları ile başarılı olabilirsiniz.
 5. Hazırlık atlama ile ilgili sorularınız ve destek için şişli ingilizce kursunu ve mecidiyeköy ingilizce kursunu öneririz.

Başarılar…

Faydalı mı?

Bu yazımızı faydalı bulduysanız aşağıdaki yazılarda size faydalı olacaktır;

Leave A Comment

Biz Sizi Arayalım!

Eğitimlerimiz hakkında sorularınız ve merak ettikleriniz için formu doldurmanız yeterli…

Formu doldurarak gizlilik politikamızı ve kvkk aydınlatma metnini
kabul etmiş sayılırsınız.

Yeniliklerden İlk Sen Haberdar Ol!

Yeni makaleleri ve İngilizce kursu kampanyalarını sana mail ile göndereceğiz.

Abone olarak, gizlilik politikasını ve kvkk aydınlatma metnini kabul etmiş sayılırsın.