Speaking Nasıl Geliştirilir? İngilizce Speaking (Konuşma) Nasıl Gelişir?

Speaking Nasıl Geliştirilir?

İngilizce öğrenmek başlangıçta zorlu bir süreç gibi gelebilir. Fakat, düzenli ve tutarlı bir çalışma planı ile İngilizce öğrenmek aslında o kadar da zor değil. Bu arada, bu kural sadece İngilizce için geçerli değil. Hangi seviyede olursanız olun, İngilizcenizi geliştirmek çok sayıda fırsat kapısını açacaktır. Bu makalemizde, İngilizce speaking becerilerini nasıl geliştireceğinizi ve İngilzice speakingi geliştrmek için neler yapmanız gerektiğini ve speaking nasıl geliştirilir sorusunun cevaplarını bulacaksınız.

Speking Becerilerini Geliştirmek Neden Önemli?

Birçok insan için, başarılı bir iletişim yeteneğine sahip olmak, birçok fırsatın kapısını açabilir. İyi bir konuşma becerisine sahip olmak, hem iş dünyasında hem de kişisel hayatta başarılı olmanın anahtarlarından biridir. Birde İngilizce speaking becerisine sahip olduğunuzu düşünün. Daha etkili bir iletişim kısaca, daha iyi bir kariyer ve daha çok fırsat demek.

Speaking Nasıl Geliştirilir: speaking becerilerini geliştirme yolları

İngilizce speaking becerilerini geliştirmek için aşağıdaki yöntemler denenmiş ve fayda görülmüş yöntemlerdir;

Speaking Nasıl Geliştirilir: pratik yapın

Günlük yaşamda, İngilizce konuşmayı geliştirmek için her gün İngilizce konuşmayı denemek en iyi yoldur. İngilizce konuşmaktan korkmayın. Pratik yapmak son derece önemlidir. Pratik yapmak için kendinize bir konuşma arkadaşı edinmeniz lazım. Eğer başlangıçta konuşma arkadaşı bulamıyorsanız, kendinizle konuşun.

Speaking Nasıl Geliştirilir: kendi kendine ingilizce konuşma pratiği nasıl kazanılır?

Kendi kendine İngilizce konuşma pratiği kazanmak için, öncelikle çalışmanız ve konuşmaya çalışmanız gerekiyor. Örneğin; yeni kelimeler öğrenmek, dil kurallarını öğrenmek, konuşma alıştırmaları yapmak ve İngilizce okuma ve dinleme alıştırmaları yapmak.

Bir diğer önemli şey ise İngilizce konuşmaya başlamaktır. İngilizce konuşma pratiği için, konuşmak istediğiniz konuları belirleyin ve konuşma çalışmalarınıza başlayın. İngilizce konuşmak için, iletişim kurmak istediğiniz kişilerle online veya gerçek hayatta konuşabilirsiniz. Ayrıca, İngilizce konuşmaktan çekinmeyin ve konuşurken hatalar yapmaya izin verin. Bunlar sizin İngilizce konuşma pratiğinizi arttıracaktır.

Speaking Nasıl Geliştirilir: kelime öğrenmeye başlayın

Güçlü bir kelime dağarcığı oluşturmak, İngilizce yeterliliğinizi geliştirmek için esastır. Bilgi kartları, kelime ilişkilendirmeleri ve bağlama dayalı öğrenme gibi çeşitli tekniklerle yeni kelimeler ve deyimler öğrenin. Kelime bankanızı etkili bir şekilde genişletmek için kelime dağarcığı oluşturma web siteleri ve mobil uygulamalar gibi çevrimiçi kaynaklardan yararlanın. Başlangıç olarak İngilizcede en çok kullanılan kelimeler listesinden başlayabilirsiniz. İngilizcede en çok kullanılan ilk 100 kelime, ilk 1000 kelime gibi aramalar ile bu listelere kolayca ulaşabilirsiniz.

Speaking Nasıl Geliştirilir: telaffuz çalışın

Sadece kelime öğrenmek ile İngilizce seviyenizi belirli bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Ama bir seviyede artık konuşmanız gerektiği için kelimeleirn telaffuzlarınıda öğrenmeniz gerekir. Çünkü telaffuz, etkili iletişim kurmanız için  ve özgüven kazanmanız için çok önemlidir. İngilizce konuşurken, kulapa daha doğal gelmek için fonetik, vurgu kalıpları ve tonlamaya odaklanın. Tekerleme alıştırmaları yapın, ana dili İngilizce olan kişileri dinleyin ve telaffuz becerilerinizi geliştirmek için telaffuz kılavuzlarını kullanın. Düzenli ve planlı bir şekilde çalışmak çök önemli gelişim kazanmanızı sağlar.

Speaking Nasıl Geliştirir: kendinizi kaydedin

Garip ama çok faydalı. Kendi sesinizin kaydını dinlemek garip gelebilir. Özellikle İngilizce konuşmak başlangıçta eminim çok garip gelecektir. Ancak bir kez alıştığınızda, İngilizce speaking gelişiminiz gözle görülür şekilde ilerleme kaydedecektir. Hatta ilk kayıttan sonra bile farkı göreceksiniz.

Yapmanız gerekense aslında çok basit bir yöntem. Kelime öğrenme çalışmanızın içerisine telaffuzu dahil etmelisiniz. ve öğrendiğiniz yeni kelimenin telaffuzunu telefonunuza kayıt etmelisiniz. Sonraki adımda ise, internette bulacağınız telaffuzu ve kendi kayıt ettğiniz telaffuzu karşılaştırmak. Doğru telaffuzu yapana kadar da o kelimeyi tekrar tekrar çalışmak.

Speaking Nasıl Geliştirilir: konuşma kulüpleri ve İngilizce kursları

Genelde İngilizceyi geliştirirken karşımıza çıkan ortak sorun, İngilize pratik alanlarımızın olmaması. Gündelik hayatta İngilizce konuşmak için fırsatların çok kısıtlı ve hatta hiç olmaması. Buda ingilizce gelişiminin ilerlemememsi anlamına geliyor. Gerçek şu ki, İngilizce sadece pratik yaparak geliştirilir. İngilizce pratik yapmak için bir çok farklı method var, film / dizi izlemek, muzik dinlemek, kitap / dergi okumak, mobil uygulamalar ve web siteleri gibi. Ama bu seçeneklerin hepsi kişinin bağımsız olarak uygulama isteğine bağlı. Hak verdiğinizi biliyorum. Aslında sorun, eğer yeterli disipline sahipseniz, yukarıda saydığımız seçenekler yeter de artar bile. Ama eğer o disipline sahip değilseniz, bu durumda, ingilizce pratik yapabilmek için veya düzenli bir çalışma planı yapabilmek için destek almalısınız.

işte bu aşamada, ister disiplinli biri olarak sadece konuşma kulüplerine katılabilir ya da İngilizce öğrenmek için ingilizce kurslarına katılmanız gerekebilir.

Konumuz, speaking nasıl geliştirilir olduğu için, konuşma kulüpleri özellikle İngilizce konuşacak bir partner bulamayanlar için idealdir. Genelde tüm İngilizce kursları düzenli olarak konuşma kulübü programları yapar. Konuşma kulüpleri hakkında detaylar için aşağıdaki form ile ileitşime geçebilirsiniz.

Speaking Nasıl Geliştirilir:  İngilizce videolar izleyin

Youtube veya diğer platformlarda İngilizce videolar izleyerek konuşma kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz.

Speaking Nasıl Geliştirilir: İngilizce şarkılar dinleyin

İngilizce müzik ve podcast dinlemek, sizi otantik konuşma diline ve çeşitli aksanlara maruz bırakır. Haberler ve hikaye anlatımından dil öğrenimine kadar çeşitli konuları kapsayan podcast’leri dinleyin. Telaffuzunuzu ve ritminizi geliştirmek için İngilizce şarkılara eşlik edin. Öğrenme sürecinin tadını çıkarın!

Speaking Nasıl Geliştirilir: İngilizce kitap okuyun

İngilizce kitaplar ve makaleler okumak, çok çeşitli kelime dağarcığını ve cümle yapılarını keşfetmenizi sağlar. Yeterlilik seviyenizdeki kitaplarla başlayın ve yavaş yavaş daha karmaşık metinlerle kendinize meydan okuyun. Bilmediğiniz kelimeleri vurgulayın ve anlayışınızı güçlendirmek için bunları bağlam içinde kullanma alıştırması yapın.

Speaking Nasıl Geliştirilir: İngilizce film/dizi izleyin

İngilizce film ve TV şovları izlemek, dil becerilerinizi geliştirmenin eğlenceli bir yoludur. Başlangıçta İngilizce altyazılı seçin, ardından yavaş yavaş altyazısız izlemeye geçin. Diyaloğa, deyimsel ifadelere ve kültürel referanslara dikkat edin. Bu uygulama, dinleme ve anlama becerilerinizi keskinleştirecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ne sıklıkla İngilizce konuşma pratiği yapmalıyım?2023-07-16T21:29:21+03:00

Mümkün olduğunca sık İngilizce konuşma pratiği yapın. Tutarlılığı korumak ve istikrarlı bir ilerleme kaydetmek için en az 15-30 dakikalık günlük uygulama seanslarını hedefleyin.

İngilizce konuşurken hata yapma korkumu nasıl yenebilirim?2023-07-16T21:28:53+03:00

Hata yapma korkusunun üstesinden gelmek zaman ve pratik gerektirir. Hataların öğrenme sürecinin bir parçası olduğunu ve değerli geri bildirimler sağladığını kendinize hatırlatın. Hataların teşvik edildiği ve kutlandığı destekleyici bir öğrenme ortamı benimseyin.

Leave A Comment

Biz Sizi Arayalım!

Eğitimlerimiz hakkında sorularınız ve merak ettikleriniz için formu doldurmanız yeterli…

Formu doldurarak gizlilik politikamızı ve kvkk aydınlatma metnini
kabul etmiş sayılırsınız.

Yeniliklerden İlk Sen Haberdar Ol!

Yeni makaleleri ve İngilizce kursu kampanyalarını sana mail ile göndereceğiz.

Abone olarak, gizlilik politikasını ve kvkk aydınlatma metnini kabul etmiş sayılırsın.

Go to Top