İngilizce Pekiştirme Yöntemleri Nelerdir?

İngilizce pekiştirme yöntemleri adına sayısız makale yazılmış, bilimsel veriler sunulmuştur. Bunları bazıları tek bir düşünceyi savunurken bazıları ise bütüncül yaklaşımlarda bulunmuştur. Klişe bir cümle olacak belki ama dili öğrenmenin öncelikli şartı o dili öğrenmeyi istemektir.

Buna literatürde güdülenme adı verilir ki günümüzde birçok alanda sadece bir bilgiyi edinirken değil iş hayatımızda aile yaşantımızda bizi hayata tutan önemli bilişsel süreçlerden biri de güdülenmedir. Her ne kadar inkâr etsek güdülenmeden iş yapamadığımızı, yaptığımız işte keyif almadığımızı ve hatta verim dahi alamadığımızı fark etmişizdir.

İngilizce Pekiştirme Yöntemleri

İngilizce Pekiştirme Yöntemleri Nelerdir?

Güdülenme bu işe başlangıcı veren itici eleman görevinde olmaktadır. Geri kalanında İngilizce öğrenme veya İngilizce pekiştirme yöntemleri bildiğimiz fakat uygulamadığımız yöntemlerdir.

Hedef Dilde Düşünme

İngilizce pekiştirme yöntemleri arasında ilk sırada yer alan hedef dilde nasıl düşünülür? Hedef dilde düşünmek demek öğrenmek istediğimiz dilde ürünler ortaya koyabilmek için o dilin bir mensubu gibi düşünmek o dil ile yaşamak anlamına gelir. İngilizce dilinde düşünebilmenin bilindik en önemli yollarından biri hedef dilde mümkün mertebe dilin yerlisi ile sık pratikler yapmaktan geçer.

Hedef Dili Yaşama

Hedef dili yaşamanın pahalı yolu dilin hâkim olduğu ülkede yaşamak iken çoğumuz kolay yoldan dili yaşama arayışlarına giriyoruz. Bir dili yaşamak aslında normal hayatımızı yaşamaktan ayrı düşünülmemelidir. Normal hayatta müzik dinliyor, dizi/film seyrediyorsak ve hatta yemek tariflerine göz atıyorsak bunların hepsini hedef dilimizde gerçekleştirmek dili iletişim unsuru olarak kullanmanın yanında en önemli unsurlardır.

İngilizce Pekiştirme Yöntemleri: Dil Becerilerini Geliştirme

İngilizce Pekiştirme Yöntemleri Nelerdir?

En az yukarıdaki iki madde kadar öneme sahip dil becerilerini geliştirme konusu aslında birbirini destekleyen beceriler üzerinde çalışmalara dayanır. Yazma becerisi arka planda temeli sağlam bir okuma becerisi gerektirir. Okuma becerisinin altında ise dile ait kelime ve kalıpların kullanım alanlarını bilmek yatar.

Konuşma becerisi ise temeli sağlam atılmış bir dinleme becerisine ihtiyaç duyar. Dinleme becerisini geliştirme yöntemlerinden en bilindiği hedef dilde müzik dinlemek veya dizi izlemekten geçer. Her iki yöntemde de başta şarkı sözleri veya dizi söz konusuysa alt yazılı izlemek ve bu desteği zamanla azaltarak dilde hakimiyet kazanmak başarılı yöntemlerden bazılarıdır.