Writing Nasıl Geliştirilir? İngilizce Writing (Yazma) Nasıl Gelişir?

Writing Nasıl Geliştirilir?

Writing Nasıl Geliştirilir? Writing becerilerini geliştirmek dil öğrenimi ve gelişimi için güçlü bir araçtır. İster yeni başlayan ister ileri düzey bir İngilizce öğrenen olun, yazma pratiği yapmak dil becerilerinizi önemli ölçüde geliştirecektir. Bu makalede, İngilizcenizi writing ile geliştirmenize yardımcı olacak çeşitli strateji ve teknikleri keşfedeceğiz. Günlük writing alışkanlığı geliştirmekten online kaynaklardan yararlanmaya kadar, İngilizcenizi geliştirmek için writing becerilerini geliştirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi ele alacağız.

Writing Becerilerini Geliştirmek Neden Önemli?

İngilizce writing yani yazmak, salt dil yeterliliğinin ötesine geçen bir beceridir. Düşüncelerinizi, fikirlerinizi ve duygularınızı tutarlı bir şekilde ifade etmenizi sağlayarak sizi daha etkili bir iletişimci yapar. Writing becerileirni geliştirerek aynı zamanda, kelime dağarcığınız artar, imla ve yazım hatalarınız azalır, telaffuz ve iletişim becerileriniz artar, İngilizce seviyeniz ciddi bir gelişim gösterir. Writing becerileirni geliştirmek için yazmaya başlamadan önce okumalısınız. Şimdi, writing nasıl geliştirilir sorusu için cevaplarımıza geçelim. Unutmadan; writing becerilerini geliştirmek size aşağıdaki faydaları sağlar;

  • Kelime dağarcığınız gelişir,
  • Daha az imla hatası ve yazım hatası yaparsınız,
  • Daha az gramer hatası yapar, daha çok gramer bilgisine sahip olursunuz,
  • Zaman kavramlarında sıkıntılarınız azalır
  • Dolayısı ile dinleme ve anlama becerileriniz gelişir, telaffuzunuz gelişir,
  • İngilizce seviyeniz artar,
  • Özgüven kazanırsınız,
  • Buda daha hızlı tepki verme ve konuşmanızın gelişmesine sebep olur.

Writing Nasıl Geliştirilir: writing becerilerini geliştirme yolları

İngilizce writing becerilerini geliştirmek için aşağıdaki yöntemler denenmiş ve fayda görülmüş yöntemlerdir;

Writing Nasıl Geliştirilir: oku, oku, oku

Dinlemek (listening) ve konuşmak (speaking) ne kadar bir bütün ise, okumak (reading) ve yazmakta (writing) bir bütündür. İngilizce writing becerilerinizi geliştirmek için önce okumalısınız. Bu bölümde bir ara verip “reading nasıl geliştirilir” makalesine geçiş yapabilirsiniz.

Ne kadar çok okursanız, writing yani yazma becerilerinizde o kadar gelişir.Buda dolaylı olarak genel İngilizce seviyenizin artmasına sebep olur. İngilizce seviyeleri hakkında bilginiz olduğunu düşünüyorum. Ama yinede bu konuda bilgi sahibi olmak için ingilizce seviyeleri makalesini inceyeleyebilirsiniz.

Okumak, sizin İngilizce yazma yeteneğinizi geliştirmeniz için çok önemlidir. Ayrıca sevdiğiniz konularda okumak çok daha keyifli olacaktır. Witing becerilerinizi geliştirmek için öncelikle okuduğunuz makale veya kitapların özetlerini çıkararak başlayabilirsiniz. Bu hem yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanmanızı ve unutmamanızı sağlar.

Writing Nasıl Geliştirilir: yazmadan önce araştırma yapın

Ayrıca, eğer bir konuda İngilizce bir makale yazmanız gerekiyorsa, öncelikle o konuda bir araştırma yapmanız ve genel olarak o konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanız gerekir. Hiç araştırmadan yazmak ile daha önceden yazılmış makaleleri okuyarak fikir edinip yazmak arasında çok büyük bir fark vardır. Ve daha kolaydır. Ayrıca yazmanız gereken konusunda ihtiyacınız olan kelime gruplarını da öğrenmiş olursunuz.

Örneğin, kendiniz için İngilizce bir CV hazırlamanız gerekiyor ise, internet kaynaklarını kullanrak daha önceden hazırlanmış İngilizce cv örneklerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede hem CV nizin nasıl bir yapısının olması gerektiğini, hangi kelimeleir kullanmanız hgerektiği hakkında fikir sahibi olursunuz. Başkalarını okuduktan sonra, kendinizinkini yazmanız için fikriniz olacaktır. Ve yazmanız kolaylaşacaktır.

Writing Nasıl Geliştirilir: düzenli yazma alışkanlığı kazanın

Writing becerilerinizi gelişitrmek için günlük ve rutin bir yazma alışkanlığı kazanmalısınız. Yavaş başlayın sonra hzılanın. İlk başlarda, günde bir kaç cümle yazarak başlayın. Bu hava durumu, o gün yaşadığınız veya karşılaştığınız bir durum, bir spor müsabakası veya hoşunuza giden herhangi bir şey olabilir.

Kelime dağarcığınız ve grameriniz geliştikçe kademeli olarak cümlelerinizi çoğaltın. Bir kaç hafta sonra başa dönün ve ilk yazdıklarınıza bakın. Writing becerilerinizin aslında ne kadar hızlı geliştiğini göreceksiniz.

Writing Nasıl Geliştirilir: gramer ve dilbilgisine odaklanın

İngilizce yazmak için doğru yazım ve gramer kurallarını öğrenmeniz gerekir. Bunun için kitaplar, inglizce kursları veya İngilizce özel dersler alabilirsiniz. Gramer kurallarına ve cümle yapısına dikkat edin. Bu alanlardaki tutarlılık, yazınızı daha uyumlu ve anlaşılması kolay hale getirecektir. Yazmak istediğiniz cümle, paragraf veya konu ile ilgili daha önce yazılmış kaynakları araştırın. Basitten zora doğru gidin. Başlarda karmaşık cümleler kurmak zorunda değilsiniz.

Zaman kavramları konusunda eksiğiniz var ise gramer çalışın. Özellikle yazmak istediğiniz zamanı öğrenmeniz önemlidir. Yukarıda da bahsettiğim gibi, eğer işin başındaysanız 3 zaman kavramı size başlangıç için yeterli olacaktır; Dün, Bugün ve Yarın.

Bununla birlikte; Dilbilgisi ve cümle yapısı hakkında sağlam bilgi, İngilizce’de etkili yazı yazmak için çok önemlidir. Doğru dilbilgisi netlik sağlar ve yanlış anlamaları önler. Odaklanılması gereken bazı önemli alanlar şunlardır:

Özne-Fiil Uyumu: Cümledeki özne ve fiilin sayıca (tekil veya çoğul) uyumlu olduğundan emin olun.
Fiil Zamanları: Eylemlerin doğru zamanlamasını iletmek için uygun fiil zamanlarını kullanın.
Cümle Yapısı: Daha ilgi çekici ve dinamik bir yazı oluşturmak için cümle yapılarını değiştirin.
Noktalama: Virgül, nokta ve tırnak işareti gibi noktalama işaretlerinin doğru kullanımında ustalaşın.

Writing Nasıl Geliştirilir: kelime dağarcığınızı genişletin

Zengin bir kelime dağarcığı, fikirlerinizi daha doğru ve net ifade etmenizi sağlar. Kelime dağarcığınızı genişletmek için farklı türlerde ve tarzlarda kapsamlı bir şekilde okuyun. Bilmediğiniz kelimelere ve bağlaçlara dikkat edin ve anlamlarını öğrenmeyi alışkanlık haline getirin. Yazınıza yeni kelimeler ekleme alıştırması yapın, ancak bunların hedef kitlenizle aynı hizada olduğundan emin olun ve netliği koruyun. Unutmayın, basitlik ve netlik yol gösterici ilkeleriniz olmalıdır.

Daha önce yazdığınız bir yazıyı, öğrendiğiniz yeni kelimeler ile baştan yazın. Bu şekilde daha önce yazdığınız bir yazıyı %50 arttırabiliyorsanız ve anlam daha net ise doğru yoldasınız demektir. Bu alıştırmayı ayda bir kaç denemeyi alışkanlık haline getirin.

Writing Nasıl Geliştirilir: geri bildirim alın ve tekrar yazın

Yazdıklarınızı değerlendirmesi için bir arkadaşınızdan veya eğitmeninizden geri bildirim isteyin. Geri bildirim, iyileştirme için çok önemlidir. Önerilerini dikkate alın ve çalışmanızı buna göre revize edin.

Writing Nasıl Geliştirilir: farklı yazma türlerini keşfedin

İngilizce seviyeniz ilerledikçe farkıl gramer yapılarını ve yeni kelimeleri kullanmaya başlayacaksınız. Sürekli aynı tarzda yazmak yerine, farklı türlerde yazmaya çalışın. Denemeler, öyküler, e-postalar ve blog gönderileri gibi çeşitli yazma türlerinde şansınızı deneyin. Her türün, yazma becerilerinizde çok yönlülük geliştirmenize izin veren kendi kuralları ve stili vardır. Bu sayede, gün geçtikçe writing becerileriniz gelişecektir.

Bu makalede, “writing nasıl geliştirilir” sorusuna cevap verdik. Eğer İngilizce seviyeniz belirli bir düzeye geldiyse ve artık daha zorlu materyaller ve daha detaylı bir writing çalışması yapmak istiyorsanız bu aşamadan sonra daha akademik veya daha spesifik konular üzerinde devam etmelisiniz. Bu aşamada ielts writing materyallerini deneyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Writing İngilizcemi geliştirir mi?2023-07-16T17:30:06+03:00

Evet, yazı yazmak yani writing İngilizce seviyenizi geliştirir. Bir başka deyişle, genel İngilizce becerileirnzie direk katkısı olduğu için yazı yazarak İngilizceniz gelişir. Düzenli olarak writing çalışması yaparak İngilizcenizde gelişme kazanacağınız alanlar ise şunlardır;

  • Kelime dağarcığınız ve kelimelerin doğru yazımı gelişir,
  • Cümle kurma çalışmalarınızdan dolayı
    • cümle yapılarınız düzelir,
    • gramer bilginiz artar,
    • daha karmaşık cümleleri anlayabilir ve yazabilirsiniz,
    • zaman kavramları oturur ve daha az dil bilgisi hatası yaparsınız
  • Bu sayede yazdıklarınız ve konuştuklarınız daha tutarlı ve anlaşılır olur,
  • Genel İngilizce bilginizde, anlama ve dinleme becerileirnizde gözle görülür bir artış olur
  • Dolayısı ile daha hızlı tepki verme ve daha akıcı konuşursunuz.
İngilizce yazma becerilerimi hızlı bir şekilde nasıl geliştirebilirim?2023-07-16T17:31:50+03:00

Yazma becerilerini geliştirmek zaman ve pratik gerektirir. Her gün yazmaya zaman ayırarak başlayın, kapsamlı bir şekilde İngilizce okuyun ve ilerlemenizi hızlandırmak için başkalarından geri bildirim alın.

Kısaca düzenli ve tutarlı writing çalışması yapmanız gerekir. Hergün belirli bir oranda zamanı veya cümle sayısını artırarak daha hızlı bir gelişim kaydedeiblirsiniz.

Writing geliştirmeme yardımcı olabilecek online kaynaklar var mı?2023-07-16T17:33:52+03:00

Evet, internette bu konuda bir çok yazı yazma aracı mevcut. Grammarly dilbilgisi ve imla konusunda yardımcı olabilirken Hemingway Editor netliği ve özlülüğü geliştirmeye odaklanır. Her iki araç da yazma becerilerinizi geliştirmede değerli olabilir.

Yabancı dil tazminatı kimlere ödenir?2023-07-20T14:50:38+03:00

Devlet kurumlarında çalışan personellerden hangilerinin dil tazminatı alacağı ve bu tazminatın ne kadar olacağı 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 2. Maddesindeki yönetmelik ile açıklanmıştır.

Özel kurumlarda çalışanların dil tazminatı ise yine özel kurumların yönetmelikleri ile açıklanmıştır.

Leave A Comment

Biz Sizi Arayalım!

Eğitimlerimiz hakkında sorularınız ve merak ettikleriniz için formu doldurmanız yeterli…

Formu doldurarak gizlilik politikamızı ve kvkk aydınlatma metnini
kabul etmiş sayılırsınız.

Yeniliklerden İlk Sen Haberdar Ol!

Yeni makaleleri ve İngilizce kursu kampanyalarını sana mail ile göndereceğiz.

Abone olarak, gizlilik politikasını ve kvkk aydınlatma metnini kabul etmiş sayılırsın.

Go to Top