İngilizce Konuşmak Gerçekten Zor mu?

Modern dünyanın yeni ortak dili İngilizce. Şirketler ve insanlar giderek daha fazla yabancı kişilerle diyalog ve işbirliğine gitmek için İngilizce kullanmayı zorunlu görüyor. Buna koşut olarak, ülkemizde de on yıllardır bu alanda eğitimler, İngilizce odaklı okul ve dersane programları, öğrenme setleri piyasaya sürülüyor. İngilizce multimedya programları, İngilizce hafıza teknikleri, NLP ile İngilizce gibi pek çok farklı yöntem üzerinden İngilizce öğrenmeye ve anlaşmaya çalışıyoruz.

Peki neden kendimizi özellikle konuşma konusunda bu kadar çaresiz ve başarısız hissediyoruz?

Bunun temel nedenlerinden biri tabii ki İngilizce dil yapısının ve cümle kurma formüllerinin, farklı bir dil ailesinden gelen Türkçemize tamamen ters ve yabancı olması. Ancak bu hiç de aşılamayacak ve gerekli sabrı gösterdiğinizde üstesinden gelinemeyecek bir engel değil.

İngilizce konuşmak gerçekten çok zor mu, sorusunun yanıtı aslında sende saklı! Ne kadar çok çalışır ve yeni hedefler edinirsen, yapamayacağın şeyler o kadar azalır.

Dil öğrenmek zor mu konusu ayrı bir konu tabiki. Emek verilen her işin sonucu gerçekten güzel olacaktır. Yabancı dili pratik yapmamak, o dili unutmanıza sebep olacaktır. Öğrenilen dillerin yabancı bir arkadaşla, eğitimlerle veya çeşitli ücretsiz uygulamalarla pekiştirmek mümkündür. Bu sayede konuşurken telaffuzunuza da dikkat etmiş olursunuz.

İngilizce öğrenildikten sonra diğer çevre dilleri öğrenme isteği de artıyor. İngilizce kelimelerin diğer dillerdeki kelimelerle olan benzerliği sayesinde farklı dilleri öğrenme heyecanınız artacaktır. Aynı zamanda ne kadar çok İngilizce kelime bilirseniz ve ne kadar iyi konuşursanız farklı dillere de bir o kadar yakın olacaksınız.

Bahsettiğimiz adımları uyguladığınızda İngilizce konuşmak gerçekten çok zor mu, değil mi anlayacaksınız. İngilizce ne kadar sürede öğrenilir veya ne kadar çabuk kavranırsa kavransın konuşmada eksiklikler mutlaka olacaktır. Bu eksiklikler iyi bir dinleme ve konuşma etkinlikleri sayesinde giderilebilir. Gelelim İngilizce konuşmak için taviyelere:

İngilizce Konuşmak Gerçekten Zor mu: Kendinize uygun yöntemi seçin!

İngilizce öğrenmenin ilk adımı kişinin hedefini (örn. IELTS, TOEFL gibi akademik bir sınava girmek, yurtdışında kendini idare edebilmek, iş amaçlı çok iyi sözlü ve yazılı iletişi kurabilmek gibi)  doğru tespit etmesidir. Bu hedefe ne kadar zamanda ulaşması gerektiği, eğitim geçmişi ve öğrenme profili doğru yöntemin seçilmesi açısından kritiktir. İnsanlarla iletişim içinde olmak sizi rahatlatıyorsa, bilgisayar tabanlı bir yöntem sizin için sıkıcıdır. Grup içinde ders almak dikkatinizi dağıtıyor ve veriminizi düşürüyorsa, özel dersle çok daha hızlı hedefinize yürüyebilirsiniz.  Seçeceğiniz yöntem, size İngilizce pratik yapmak konusunda kolaylıklar ve mümkünse ek imkanlar sağlamalıdır.

Dil öğrenmenin emek, çaba ve zaman gerektirdiğini unutmayın!

Bugünden yarına akıcı bir şekilde konuşmanızı sağlayacak sihirli bir yöntem ne yazık ki henüz icat edilmedi. Seçtiğiniz eğitim modeli ve yöntemi ne olursa olsun, bireysel çaba ve isteğinizin olmazsa olmaz olduğunu unutmayın. Kendinize süre konusunda gerçekçi hedefler koyun. Kısa sürede öğrenemediğinizde, ya da aşırı yüklenme sonucu eski konuları unutmaya ya da karıştırmaya başladığınızda, konuşmaya çalışırken kilitlendiğinizde demotive olup ben bu işi yapamayacağım psikolojisine girmeniz, İngilizce öğrenmenizin önündeki en önemli engeldir. Dillerin de yaşadığını ve geliştiğini, en ileri seviyede dahi öğreneceğiniz yeni kullanım şekilleri, kalıplar ve kelimelerle karşılaşacağınızı bilin.

İngilizce Konuşmak Gerçekten Zor mu: İngilizce Sözcük Dağarcığınızı Geliştirin

İngilizce sözcük dağarcığınızı geliştirin ve bu sözcükleri telaffuzlarıyla birlikte öğrenin. Hem bu sayede İngilizceyi hızlı öğrenecek hem de daha kolay konuşma elde edeceksiniz.

Her bir kelimenin okunma şekillerini kelimelerin yanlarına not edebilir ve bu sayede zihninize doğru okunuş yerleşmiş olur. Sürekli ve etkili yapılan tekrarları öğrenene kadar uzun süreli yaparsanız eğer konuşma düzeyindeki gelişmenizi sizler de fark edeceksiniz.

Seviyenize uygun kitapları sesli dinleyebilir, beğendiğiniz bir dizi ya da filmi birkaç kez izleyebilir, şarkıları yavaşlatarak dinleyebilir ve kendinize dil pratiği yapabileceğiniz bir arkadaş edinebilirsiniz. Bu adımlardan sonra İngilizce konuşmak gerçekten zor mu değil mi siz karar verin.

İngilizce kelime bilgini arttırmak için ingilizce kelimeler listesinden başlayabilirsiniz.

İngilizce Konuşmak Gerçekten Zor mu: Sınırları Zorlayın!

Sınırları zorlayın ve aklınıza gelen her kelimeyi her kalıbı İngilizce olarak sesli tekrar edin. Sınırları zorlayın çünkü bir konunun üzerinde ne kadar uzun süre durulursa o kadar iyi öğrenilecektir.

İngilizce konuşmanın zor olup olmaması kişiden kişiye değişir. Kimi kişinin seslere hassasiyeti daha kuvvetliyken kimi kişilerin de zihni kuvvetlidir. Ancak bu durum çok iyi bir çalışma ile düzeltilebilir ve gerçek bir İngiliz gibi konuşulabilir.

Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin!

İngilizce kullanmak ve konuşmak için hiçbir fırsatı kaçırmayın. Dinlediğiniz, okuduğunuz herşey için bu geçerlidir ve günümüz dünyasında çok kolaydır. İngilizce gazeteler ve araştırmalar okumak, filmleri İngilizce altyazılı izlemek konusunda kendinizi zorlayın. Bir yabancıyla konuşma fırsatı elinize geçtiğinde geri durmayın. Hiçbir makul yabancının kendisiyle iletişim kurmaya çalışan biriyle dalga geçmeyeceğine emin olabilirsiniz.

İngilizce Konuşmak Gerçekten Zor mu: Hata Yapmaktan Korkmayın!

İngilizce konuşmaya çalışanlar için en önemli psikolojik engellerden biri, gramer kurallarına körü körüne bağlı kalmaya çalışmak ve telaffuzda hata yapmaktan korkmaktır.

İngilizce Konuşmak Gerçekten Zor mu: Rahat olun

Anadili İngilizce olan kişilerin bile gramer kurallarını yüzde yüz doğru kullanmadığını bilin. Tüm dünyada konuşulan bir dilin tek bir geçerli bir aksanı olamayacağını da hatırınızda tutun.  Bir İtalyan İngilizce’yi İtalyan aksanıyla, bir Fransız ise Fransız aksanıyla çekinmeden konuşur. İngilitere’nin ve Amerika’nın farklı kısımlarında birbirinden çok farklı aksanlar konuşulur.

Anadilinde hızla konuşan birini hemen anlayamamanız ya da farklı bir aksan duyduğunuzda adapte olamamanız da doğaldır. Bir söylenişi anlamadığınızda tekrar ettirmenin ve yavaş söyletmenin hiçbir sakıncası yoktur.

Gramer kuralı ve aksan için kendinize eziyet etmek yerine iletişime ve  ne anlatmak istediğinize odaklandığınızda, İngilizce konuşmanın giderek kolaylaşacağını siz de farkedeceksiniz.

Faydalı mı?

Yazımız faydalı mı? Eğer faydalı ise aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz;

Leave A Comment

Biz Sizi Arayalım!

Eğitimlerimiz hakkında sorularınız ve merak ettikleriniz için formu doldurmanız yeterli…

Formu doldurarak gizlilik politikamızı ve kvkk aydınlatma metnini
kabul etmiş sayılırsınız.

Yeniliklerden İlk Sen Haberdar Ol!

Yeni makaleleri ve İngilizce kursu kampanyalarını sana mail ile göndereceğiz.

Abone olarak, gizlilik politikasını ve kvkk aydınlatma metnini kabul etmiş sayılırsın.