IELTS mi? TOEFL mı? PTE mi? Karşılaştırması – Hangi Sınav?

IELTS mi? TOEFL mı? PTE mi?

Eğer İngilizce bilginizi ve yeterliliğinizi ispat etmeniz gerekiyorsa bu sınavlara zaten aşinasınızdır. İngilizce dil sınavlarının sayısı bir hayli fazla. Ama bu sınavlardan hangisini tercih edeceğinize henüz karar vermediyseniz bu yazı sizi aydınlatabilir…

İngilizce Dil Sınavları ne işe yarıyor?

İngilizce dil sınavları ana dili İngilizce olmayan adayların İngilizce yeterliliğini tespit etmek için yapılıyor. Hem akademik hem de iş dünyası için İngilizce bilgisini ve yeterliliğini ispat etmek isteyen adaylar bu sınavlara giriyor.

Akademik anlamda bu sınavlar, üniversite hazırlık sınıfını atlamak, yüksek lisans, master, doktora gibi akademik başvurularda kullanılıyor. Bu sınavlar uluslararası tanındığı için yurtdışında eğitim almak isteyenler için de ideal.

İş dünyasında ise adayların İngilizce bildiğini ispat etmesi gerekiyor. Ayrıca bu sınavlardan aldığınız puan durumuna göre hem kamuda he de özel sektörde yabancı dil tazminatı almak mümkün.

Ayrıca uluslararası geçerliliği olan İngilizce dil sınavlarının bazıları Türkiye’de denkliği ve eşdeğerliği olduğu için bu sınavları ülkemizde de kullanmak mümkün.

İngilizce dil sınavları arasında en yaygın olan 3 sınav;

 1. IELTS – International English Language Testing System
 2. TOEFL – Test Of English as a Foreign Language
 3. Pearson PTE – Pearson Test of English
IELTS mi? TOEFL mı? PTE mi?

Bu sınavların üçüde İngilizce yeterliliğini test eder ve sonuçları Dünya genelinde geçerlidir.  Ama bu sınavların yapısı, teknikleri, yaklaşımları ve hazırlanma süreçleri farklıdır. Kısaca size uygun sınavı tercih etmelisiniz.

IELTS Sınavı 

IELTS sınavının süresi yaklaşık 3 saattir. Sınav İngilizce yeterliliğinizi 4 ana yetide ölçer. Okuma bölümü toplamda 60 dakikadır ve 3 farklı akademik okuma parçası verilir. Yazma bölümünde iki konu verilir. İlk konu nispeten daha kısa olduğu için süresi 20 dakikadır. İkinci konu ise genelde grafik üzerinden fikirlerin karşılaştırmasına dayanır. Dinleme bölümü 40 dakikadan oluşur ve 4 farklı dinleme parçası verilir. Bu parçalar 1 sosyal diyalog, 1 akademik diyalog, 1 sosyal konuşma ve 1 adet akademik konuşmadan oluşur. IELTS sınavının konuşma bölümü ise yüz yüze yapılmaktadır. Konuşma sınavı genelde farklı aksanlar üzerinden olabileceği için anlaşılması daha kolay olur.

Eğer aşağıdakilerde kendinizi başarılı buluyorsanız IELTS sınavı tam size göre olacaktır;

 • Farklı fikirler içeren konuları yazmakta iyiyseniz,
 • Bilgisayara karşı konuşma yerine yüz yüze konuşmayı tercih ediyorsanız,
 • Amerikan aksanı yerine İngiliz aksanını anlamakta daha iyiyseniz,
 • Hızlı yazıyorsanız,
 • Çoktan seçmeli sorularda daha iyiyseniz,
 • İngilizceyi okunaklı yazabiliyorsanız.
TOEFL Sınavı 

TOEFL sınavının okuma bölümü 4 ila 6 akademik okuma parçasından oluşur. Ortalama 60 – 100 dakika arasında süre verilir. Yazma bölümü 2 farklı bölümden oluşmaktadır. Birincisi, bir okuma parçası verildikten sonra yazılmaktadır. İkincisi ise bir dinleme parçasından sonra yazılmaktadır. Konuşma bölümü 20 dakikadır ve bilgisayara karşı konuşulmaktadır. Dinleme bölümünde 2 – 3 öğrenci diyaloğu ve 4 – 6 arası akademik konuşma veya tartışma diyaloğu bulunur. Dinleme bölümünün süresi 40 – 60 dakika arasındadır.

 • Bilgileri özetleme konusunda iyiyseniz,
 • Bilgisayar üzerinden yapılan sınavlarda daha iyiyseniz,
 • İngiliz aksanı yerine Amerikan aksanını tercih ediyorsanız,
 • Akademik olmayan konularda daha rahat cevap verdiğinizi düşünüyorsanız,
PTE Sınavı

Pearson PTE sınavının okuma bölümü 30 -40 dakika civarındadır. Okuma bölümünde 5 akademik okuma parçası verilir. Akademik yazma ise 40 dakikadır. Bu süre içerisinde sadece 1 cümle ile okuduğunuz parçanın özetinin istendiği bir bölüm ve academic essay yazmanı gerekmektedir.

Konuşma bölümü 40 dakikadır ve bilgisayara karşı konuşursunuz. Bu bölümde, kişisel olarak kendinizi tanıtmanız, verilen parçayı okumanız, verilen cümleyi tekrar etmeniz, bir resmi tarif etmeniz ve sorulan sorulara cevap vermeniz istenir. Dinleme bölümü toplamda 8 farklı bölümden oluşur. Pearson sınavında farklı aksanlar kullanılır.

 • Eğer okuduğunuz parçaların özetini çıkartarak essay yazmakta başarılı iseniz,
 • Bilgisayar üzerinden yapılan testlerde daha başarılı iseniz,
 • Hem Amerikan hemde İngiliz aksanlarında iyi iseniz,
 • Size verilen, resim, nesne v.b. gibi şeyleri tarif etmede iyi olduğunuzu düşünüyorsanız.
Faydalı mı?

Yazımız faydalı mı? Eğer faydalı ise aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz;

Summary
IELTS mi? TOEFL mı? PTE mi? Karşılaştırması - Hangi Sınav?
Article Name
IELTS mi? TOEFL mı? PTE mi? Karşılaştırması - Hangi Sınav?
Description
IELTS mi? TOEFL mı? PTE mi? Bu sınavlardan hangisini tercih edeceğinize henüz karar vermediyseniz bu karşılaştırma yazısı sizi aydınlatabilir...
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo
Instagram