Erasmus Nedir ? Erasmus Programı Nedir ?

Erasmus Nedir ? Erasmus Programı Nedir ?

Erasmus Programı, Socrates programlarından yüksek öğrenim düzeyinde ülkeler arası iş birliğini düzenleyen bir Avrupa Birliği programıdır.

Erasmus Ne Değildir ?

Yabancı dil öğrenme programı değildir.
• Bir “burs” programı değildir.
• Bir “diploma” programı değildir.
• Bir “araştırma” programı değildir

Erasmus Programı, yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri için kısa süreli öğretim görevlisi ve öğrenci değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlar.

Desiderius Erasmus Kimdir?

Erasmus Programı, adını 1469 – 1536 yılları arasında yaşamış Desiderius Erasmus’tan almıştır.  Erasmus, hayatı boyunca, çeşitli ülkelerdeki üniversitelerde, hem öğrenci olarak hem de eğitmen olarak bulunmuştur. Erasmus, Hümanizm akımının öncülerindendir.  Hayatı boyunca ülke ülke gezerek farklı üniversitelerde eğitmen olarak çalışan bir bakıma da Erasmus programına dahil olan ilk öğrenci olarak da görülmektedir.

Erasmus programının açılımı; “European Region Action Scheme for the Mobility of University Students”dır. Desiderius Erasmus’tan esinlenerek “European Region Action Scheme for the Mobility of University Students”  olan programın adı kısaca Erasmus Programı olarak kullanılmaktadır.

Erasmus Programının Amacı Nedir?

Erasmus Programının amacı, ülkelerin yüksek öğrenim kurumları arasında birbirleri ile işbirliğini teşvik etmektir ve Avrupa’da üniversiteleri güçlendirmektir. Ayrıca üniversitelerin yapısını iş dünyasına uygun olarak geliştirmek ve üniversite mezunlarının iş dünyasında istihdam edilmesini arttırmak amacı ile üniversiteler ile iş dünyası arasında işbirliğini arttırmayı da teşvik eder.

Erasmus Programı Faydalı mı?

Erasmus sayesinde öğrenci ve eğitmenlerin yüksek öğretim kurumları arasında kısa süreli değişimleri sağlanarak, programa katılan ülkelerdeki yüksek öğretim kurumlarının daha kaliteli olması ve bu yüksek öğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin daha donanımlı olması sağlanmakta ve iş dünyasına uyum sağlamalarının daha hızlı gerçekleşmesi sağlanmaktadır.

1987 yılında başlayan Erasmus  ile günümüze kadar 1,5 milyondan fazla üniversite öğrencisi eğitimlerinin bir dönemini Erasmus Programına üye ülkelerden birinde geçirmiştir. Bu sayede hem farklı kültürleri tanıma fırsatı bulmuş hem de yabancı dilini geliştirme fırsatı bulmuştur.

Erasmus+

Erasmus 2014 yılı ile son bulmuştur. 2014 yılı itibari ile Erasmus ismi ile sona eren hayat boyu öğrenme programının adı Erasmus+ Programı olarak değiştirilmiştir. Bu tarihten itibaren programın Erasmus+ olarak kullanılmaktadır.

Summary
Erasmus Nedir ? Erasmus Programı Nedir ?
Article Name
Erasmus Nedir ? Erasmus Programı Nedir ?
Description
Erasmus Nedir ? Erasmus Programı Nedir ? Erasmus Programının Amacı Nedir? Erasmus Programı Faydalı mı? Erasmus+
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo
Instagram