Erasmus Başvuru Şartları – Erasmus’a kimler başvurabilir?

Erasmus başvuru şartları

Erasmus’a kimler başvurabilir? Erasmus’tan kimler faydalanabilir? Hangi okullar Erasmus Programına dahil olabilir? Erasmus Programına kimler başvurabilir? Erasmus başvuru şartları? Erasmus Başvuru? Erasmus’a nasıl başvururum? Erasmus İçin Not Ortalamam Kaç Olmalı? Nasıl Erasmus Bursu Alabilirim? Erasmus Bursu

Hangi Okullar Erasmus Programına Dahil Olabilir?

Erasmus Programı, yüksek öğretim kurumlarının istifadesine açıktır. Yüksek öğretim kurumu tanımlamasına uyan okullar üniversite, enstitü, akademi ve benzeri kurumlar olarak kabul edilmiştir. Bu tanıma uyan okullar Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğünün ilgili birimi olan The Education, Audiovisual and  Culture Executive Agency’e (Komisyon Yürütme Ajansı) başvurarak Erasmus University Charter (EUC) almaya hak kazandıkları takdire, bu kurumların öğrenci ve personeli Erasmus programından faydalanabilir. Erasmus programında staj hareketliliği istifadesi için Extended Erasmus Charter’a başvurarak alınması gerekmektedir.

Erasmus Başvuru Şartları | Kimler Başvurabilir?

Erasmus University Charter belgesine sahip yüksek öğretim kurumlarının Erasmus Programından (öğrenci ve personel hareketliliği/değişimi) faydalanabilmesi için,

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları veya
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayıp, Tirkiye’de bir yüksek öğretim kurumunda kayıtlı öğrenci olmaları ve/veya ilgili yasalar çerçevesinde Türkiye’de bir işte çalışıyor olmaları veya Türkiye’da yaşıyor olmaları gerekmektedir.

Bunların yanında ;

  • Üniversite öğrencisi olmak ( önlisans/lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenciolmak) veya öğretim görevlisi olmak
  • Üniversite öğrencisi iseniz, üniversitenin ilk yılını tamamlamış olmak
  • Belirtilen süreler içerisinde eğitim gördüğünüz üniversitenin Erasmus Koordinatörlüğü’ne başvurmak
  • Aranan akademik başvuru şartlarına ( not ortalaması ) uymak
  • Gidilecek üniversitenin öğrenim dilini yeterince bilmek. Öğrenim dilini bildiğinizi ispat etmek için Erasmus sınavına girmeniz gerekmektedir. Örneğin, eğitim dili İngilizce olan bir üniversite için Erasmus İngilizce sınavına girmeniz gerekmektedir.
  • Daha önce Erasmus’a katılmamış olmak
  • Daha önce benzer bir Avrupa Birliği projesinden hibe almamış, faydalanmamış olmak.

Eramus Başvuru Şartları?

Erasmus’a Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Erasmus programına kabul edilebilmek için öncelikle yukarıdaki şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Yukarıdakilere ek olarak, başvuru şartlarından biri olan Erasmus Yabancı Dil Sınavından (Erasmus Sınavı) başarılı olmanız gerekmektedir. Erasmus sınavına hazırlanmak için özellikle İngilizce kursuna gitmenizi tavsiye ederiz. Kısa zamanda Erasmus sınavından başarılı olabilmeniz için yoğun İngilizce programlarını yada ingilizce özel ders programlarını tercih edebilirsiniz.

Erasmus için not ortalaması şartları

Erasmus programı için aranan not ortalamaları aşağıdaki şekildedir ;

Lisans öğrencileri için asgari 2.00 / 4.00 (70/100) not ortalaması
Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için asgari 2.50 / 4.00 (75/100) not ortalamasıBaşvuru için başarı notu hesaplanırken akademik ortalamanın %45’i, Erasmus sınavının %45’i ve Erasmus sınavından sonra yapılan mülakat sonuçlarının da %10’u baz alınır. Alınan puanlara göre yapılan sıralamada en yüksek puanlı öğrenciler seçilerek tercihlerine göre yerleştirilir.Üniverstenizin yaptığı Erasmus sınavı yerine hali hazırda almış olduğunuz TOEFL, IELTS, YDS, E-YDS veya Yökdil sınavlarıda geçerli olacaktır.

Erasmus Bursu

Avrupa Briliği ve Ulusal ajans tarafından verilen bursu kazanabilmek için yukarıdaki şartları yerine getirerek Erasmus programına seçilmek gerekmektedir.

Summary
Erasmus Başvuru Şartları - Erasmus'a kimler başvurabilir?
Article Name
Erasmus Başvuru Şartları - Erasmus'a kimler başvurabilir?
Description
Erasmus Başvuru şartları - Erasmus’a kimler başvurabilir? Erasmus’tan kimler faydalanabilir? Hangi okullar Erasmus Programına dahil olabilir?
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo
Instagram