Uyurken İngilizce Öğrenilir mi?

Evet kulağa ne kadar sihirli geldiğinin farkındayım ama uyurken İngilizce öğrenilir mi? Gerçekten mümkün olsaydı sence de işimizi çok kolaylaştırmaz mıydı?

Bugün yatmadan önce meditasyon müziğimi açtığımda henüz dingin olmayan kafama şu soru takıldı;

“Günümün büyük bir çoğunluğunu uyurken geçiriyorum ve uyku esnasında her ne kadar bilinçli olmasam da gün içerisinde aktif şekilde bilinçaltım dışarıdan bilgi almaya müsaitdi. Acaba uyurken de bunu sürdürebilir miydi ki?”

Ben de her sorunun elbet bir cevabı vardır diyip genişçe araştırdım. Fazla gevelemeden bu araştırmamın sonucunu seninle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Uyurken İngilizce Öğrenilir mi?

Öncelikle teorik anlamda bakıldığında hipnoz ve subliminal kayıtların farklı alanlarda işe yaradığını gösteren bilimsel çalışmalar olsa da uyku esnasında hafızaya yeni bir şeyler öğretme konusunda bilimsel bir kanıt yok.

Peki ya Hipnoz ile İngilizce Öğrenmek Mümkün mü?

Şu filmlerde gördüğümüz meşhur hipnoz sahneleri eminim senin de ilgini çekmiştir. Gözler kapalı ama vücut her komuta bir tepki verir. Cevaplar vermeye devam eder. Konu her ne kadar hipnoz olmasa da en azından hipnoz ile İngilizce öğrenmenin mümkün olmadığını söylemeliyim. Çünkü kişi kelimenin yazılışını göremeden sadece işitsel olarak o kelimeyi tanıyamaz. İngilizcede bazı kelimelerin telaffuzları birbirine yakındır. “Know”, “now”, “no” gibi kelimeleri daha önce hiç tanımamış olsaydık kelimeleri sadece duyarak öğrenmemiz imkansızdı. Bu tamamen zırvadır. Şimdi ise uyurken öğrenmenin imkanı var mı biraz da teorik olarak bakalım.

Uyurken İngilizce Dinlemek Faydalı Mı?

En azından bu soruya biraz daha pozitif bir cevap verebilirim. Araştırmama göre “uyurken İngilizce öğrenilir mi” ile ilgili daha önce Almanya’da ve İsviçre’de bireysel ve grup çalışmaları yapılmış. Her ne kadar bilim alanında kayda değer sonuçlar alınamasa da her iki çalışmada da uyurken yabancı dil dinletilen kişilerin ertesi gün tabii tutuldukları testlerden dinletilmeyenlere nazaran daha verimli sonuçlar aldığı görülmüş. Özellikle telaffuz anlamında doğruya en yakın sonuçları verebilmişler.

Bilimin Bize Verdiği Gerçekçi Tavsiye Nedir?

Az önceki soruda beynin enerji depoladığı ve gün içerisindeki aldığı bilgilerin kalıcı- geçici olarak ayıklandığı uyku diliminde İngilizce dinlemenin tam olarak fayda vereceğini söylemedim ama bilim bize kesin olarak uyumadan önce yaptığımız son şeylerin her zaman daha fazla akılda kaldığını söylüyor. Aslında uyurken bilinçaltı kayıtlar, kelime tekrarları ya da frekans sesleri gibi şeyler ile ingilizce öğrenmeye çalışmaktansa günün özeti niteliğinde sesli olarak öğrendiğimizi tekrar etmemiz, uyumadan önce ingilizce filmler/diziler izlememiz ve şarkılar dinlememiz hafızada daha kalıcı bir yer buluyor. Ayrıca eğer işten sonra veya okuldan sonra İngilizce kursuna gidiyorsan, en azından bunları tabi eğer seçenek var ise sesli olarak tekrar etmek çok faydalı olacaktır.

Kısacası insan uyanıkken öğrenir, hata yapar, ders çıkarır, dener, savaşır, umut besler. Sen sen ol uyurken sana bir şeyler öğrettiğini iddia eden eğitim setlerine inanıp paranı çöp etme. Onlara inanıp çalışmaktan kaytaran kitle uyurken, sen uyanık ol. Yazıyı Fransız fizikçi Sadi Carnot’un şu sözü ile bitirmek istiyorum;
 
Uyanık bir tek adam, uyuyan binlerce kişiden daha güçlüdür.