TESOL Nedir? Ne İşe Yarar? TESOL Sertifikası Nasıl Alınır?

Tesol nedir? TESOL ne işe yarar?  TESOL sertifikası nasıl alınır? TESOL sertifikası MEB geçerliliği? TEFL / TESOL farkı? TESOL MEB geçerliliği var mı? TESOL fiyatları ne kadar? TESOL MEB atama nasıl yapılır? TESOL belgesi ile MEB ataması yapılır mı? TESOL sertifikası veren kurumlar? TESOL nerede kullanılır?

TESOL Nedir?

TESOL’un açılımı “Teaching English to Speakers of Other Languages”dir. Kısaca Ana dili İngilizce olmayanlara İngilizce öğretimi” olarak tercüme edilmektedir. (Bknz. wikipedia)

TESOL uluslararası geçerliliği olan ve dünyanın her yerinde İngilizce öğretmenliği yapabilmenizi sağlayan bir eğitimdir. Kısaca TESOL, İngilizce öğretmeni olmanızı sağlar. TESOL eğitimini tamamlayanlar TESOL Sertifikası almaya hak kazanırlar.

TESOL Sertifikası Nedir?

TESOL Sertifikası, İngilizce öğretmenliği mezunu olmayan ama İngilizce bilen kişilerin İngilizce öğretmenliği yapabilmelerini sağlar. TESOL sertifikası dünya çapında geçerli bir sertifikadır. Türkiye’de de geçerli olan tesol sertifikası MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından tanınmaktadır.

TESOL Sertifikası ile Nerelerde Çalışılır?

TESOL sertifikasına sahip bir kişi ana dili İngilizce olan tüm ülkelerde sadece dil okullarında İngilizce öğretmeni ataması yapılarak çalışabilir. Ana dili İngilizce olmayan ülkelerde ise tüm kurumlarda İngilizce öğretmeni olarak çalışabilir.  Türkiye’de de MEB tarafından tanınan bu sertifika ile eğitim kurumlarında ve özel kurslarda ve kolejlerde İngilizce öğretmeni olarak çalışma imkanı sunulmaktadır.

Ayrıca, yurt dışında İngilizce öğretmenliğinden veya eşdeğer bir programdan mezun olup denkliği olmadığı için Türkiye’de çalışamayan adaylarda yine TESOL sertifikası ile İngilizce öğretmeni olarak çalışabilirler.

TESOL Sertifikası MEB Atamalarında Geçerli mi?

Geçerli bir TESOL sertifikasına sahip olan kişilerin MEB atamaları “usta öğretici” olarak yapılabilmektedir. TESOL sertifikası ile MEB ataması yapılan bir kişi usta öğretici olarak dil okulları, kolejler, dershaneler, yabancı dil kursları, özel eğitim kurumlar, kreşler ve etüt merkezlerinde çalışabilirler. Bu sertifika ile liselere atama yapılamaz.

TESOL Denkliği var mı?

TESOL uluslararası bir sertifika olduğu için ve MEB tarafından kabul edildiği için ayrıca bir denkliği bulunmamaktadır ve denklik şartı aranmamaktadır.

TESOL Sertifikasına Kimler Sahip Olabilir?

TESOL eğitimine katılmak için üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği, İngilizce Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültür ve Edebiyatı veya Mütercim Tercümanlık bölümlerinden mezun olunmasına GEREK YOKTUR.

İleri düzeyde İngilizce biliyorsanız ve minimum 2 yıllık ön lisans mezunuysanız TESOL sertifika programlarına katılabilirsiniz.

TESOL Sertifikası Nasıl Alınır?

TESOL sertifika programına katılmak için bir kursa gitmenize gerek yoktur.  TESOL sertifika programı toplamda 150 saatlik Online bir eğitim programıdır. Sertifika programına başvurmak için aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Online TESOL
TESOL Fiyatları Ne Kadar?

TESOL Sertifika Programları farklı kurum ve kuruluşlara göre fiyatlandırılmaktadır. TESOl fiyatı 2500 TL ile 3000 USD arasında değişkenlik göstermektedir. Türkiye’de bir çok kurumun fiyatı 3000 TL nin üzerindedir. British Town dil okullarının TESOL Sertifika programı fiyatı için tıklayınız.

Bu sayfaya bağlantı veren Google arama sorguları;

Tesol nedir? TESOL ne işe yarar?  TESOL nedir ne işe yarar? TESOL sertifikası nasıl alınır? TESOL sertifikası MEB geçerliliği? TEFL / TESOL farkı? TESOL MEB geçerliliği var mı? TESOL fiyatları ne kadar? TESOL MEB atama nasıl yapılır? TESOL belgesi ile MEB ataması yapılır mı? TESOL sertifikası veren kurumlar? TESOL nerede kullanılır?


Faydalı mı?

Yazımız faydalı mı? Eğer faydalı ise aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz;

Summary
TESOL Nedir? Ne İşe Yarar? TESOL Sertifikası Nasıl Alınır?
Article Name
TESOL Nedir? Ne İşe Yarar? TESOL Sertifikası Nasıl Alınır?
Description
TESOL Nedir? Ne İşe Yarar? TESOL Sertifikası Nasıl Alınır? Tesol Sertifikası MEB Geçerliliği? TEFL / TESOL Farkı? TESOL Meb Geçerliliği Var mı?
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo