İngilizce İş Görüşmesi İçin Hazırlık

İş görüşmeleri her zaman stresli ve zor bir iş olarak bilinmektedir. İngilizce iş görüşmesi için hazırlanmak da, diğer iş görüşmelerine göre daha fazla stres içermektedir. İş görüşmelerinin İngilizce olarak yapılması daha fazla çalışmayı ve araştırmayı gerektirmektedir. Dolayısıyla iş görüşmesine hazırlanırken yapılması ve yapılmaması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. 

İngilizce iş görüşmesi esnasında dikkat edilecek her husus, işe kabul edilme ve edilmeme konusunda ciddi derecede etki edecektir. Bu nedenle her konunun üzerinde önemli ölçüde durulması gerekmektedir. 

İngilizce İş Görüşmesi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

yardımamı ihtiyacn var
İngilizce İş Görüşmesine Hazırlanmak
  • İngilizce iş görüşmesine katılanlar sırf işi alabilmek için CV’lerinde yanlış bilgilere yer verebilmektedir. Bu bilgilerden biri İngilizce seviyesinin farklı olarak gösterilmesidir. Bu durumun fark edilmesi, işverenin kişi hakkında güven konusunda şüpheye düşmesine sebep olabilecektir.
  • İngilizce iş görüşmesi hakkında araştırma yapanlar genel olarak iş görüşmelerinde sorulan soruları araştırarak o sorulara cevap ararlar. Bu durum her zaman böyle olmayabilir. Kişilerin klişeleşmiş soruların yanında farklı sorulara yönelik de araştırma yapmaları gerekmektedir.
  • İş görüşmesinde daha önce sorulan soruların cevaplarını direkt olarak ezber yoluna gitmek doğru bir davranış olmayabilir. Kişiler strese bağlı olarak soruların cevaplarını unutabilirler. Bu nedenle yorum gücüne de önem vermeye dikkat edilmelidir.
  • İngilizce iş görüşmesi esnasında mükemmel bir konuşma sergilemeye çalışmak kafa karışıklığına sebebiyet verip hata yapmaya neden olabilir. Bu nedenle sakin ve rahat bir ifade tarzı ile görüşme gerçekleştirilmelidir.
  • İş görüşmesine gidilmeden önce çalışılmak istenen firma hakkında daha önceden bazı bilgiler araştırılmalıdır. Özellikle İngilizce olarak firma hakkında teknik bilgilerin ifade ediliyor olması, işe kabul edilme konusunda ikna edici olacaktır.
  • İngilizce kelimeler yazıldığı gibi okunmayabilir. Bu da yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için İngilizce kelimelerin telaffuzlarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • İngilizce iş görüşmeleri normal iş görüşmelerine göre daha fazla pratik yapmayı gerektirmektedir. Bunun için bol bol sesli olarak İngilizce pratik yapılması faydalı olacaktır.
  • İş görüşmesine gidecek olan kişilerin kendilerine güvenmeleri gerekmektedir. Kendine güven başarıyı da beraberinde getireceğinden, kişilerin başaracağına inanarak bu yola girmesi başarı kapısının aralanmasında büyük bir anahtar olacaktır.