İngilizce Dil Sınavları Nelerdir? Dil Sınavları ve Koşulları Nelerdir?

İngilizce Dil Sınavları – İngilizce bilginizi ve yeterliliğinizi ölçmek için yapılan birden fazla sınav var. Farklı ihtiyaçlara göre yapılan bu sınavlar yine farklı dönemlerde yapılıyor. İngilizce dil sınavları, koşulları, katılım şartları ve sertifikaları hakkındaki tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz;

TOEFL sınavı nedir?

TOEFL Nedir? Uluslararası geçerliliğe sahip, İngilizce yeterliliğini ölçmeye yarayan bir sınavdır. TOEFL sınavının açılımı ise “Test of English as a Foreign Language” dir.

TOEFL Sınavı Nedir? Toefl sınavı adayın İngilizce bilgisini 4 yetide ( okuma, yazma, konuşma ve dinleme ) test eder. Test 3 saat 45 dakika sürer ve sınav bilgisayar üzerinden yapılır. TOEFL sınavına ve TOEFL kurslarına katılabilmeniz için minimum CEFR B1 seviyesinde İngilizce bilginizin olması gerekmektedir.

TOEFL IBT sınavı nedir? TOEFL IBT  sınavı “Internet Based Toefl” anlamına yani internet üzerinden yapılan TOEFL sınavı anlamına gelir.

TOEFL sınavı ve TOEFL hazırlık kursu ile detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

TOEFL Kursu

IELTS sınavı nedir?

IELTS nedir? IELTS sınavı uluslararası geçerliliğe sahip, İngilizce yeterliliğini ölçmeye yarayan bir sınavdır. IELTS sınavının açılımı ise “International English Language Testing System” dir. IELTS sınavı 2 saat 45 dakika sürer. IELTS sınavı ihtiyaçlara göre iki türde yapılır; IELTS Academic ve IELTS General.

IELTS Academic: Adından da anlaşılacağı gibi akademik İngilizce yeterliliği için yapılır. IELTS Academic sınav sonucu yurtdışında ve yurt içinde, üniversite, master, doktora, üniverite hazırlık sınıfı atlama gibi amaçlar için kullanılır.

IELTS General: Bu sınav sonucu ise özellikle vize başvurularında, göçmenlik başvurularında ve iş başvurularında kullanılmaktadır.

IELTS sınavı ve IELTS  hazırlık kursu ile detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

IELTS Kursu

GRE sınavı nedir?

GRE nedir? GRE sınavı İngilizce eğitim veren üniversitelere yüksek lisans başvurusu yapılırken istenilen bir sınavdır. GRE sınavının açılımı “Graduate Record Examination” dır. Özellikle mühendislik ve sosyal bilimler yüksek lisansları için istenilen bir sınavdır. Sınav ETS (Educational Testing Service) tarafından yapılmaktadır.

GMAT sınavı nedir?

GMAT nedir? GMAT sınavının açılımı “Graduate Management Admission Test” dir. GMAT sınavı yurtdışı üniversitelerin işletme, finans, pazarlama gibi alanlarda yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin istediği bir sınavdır. Özellikle MBA – işletme alanında master programı sunan okulların oluşturduğu GMAC (Graduate Management Admission Council) tarafından yönlendilen ve yine ETS’nin yaptığı bir sınavdır.

SAT sınavı nedir?

SAT nedir? SAT sınavının açılımı “Scholastic Aptitude Test” dir. Amerika’da bulunan üniversitelerin lisans programlarına başvuru yapmak için gerekli olan bu sınav aynı zamanda Türkiye’de bulunan üniversitere başvuru yapan yabancı öğrenciler içinde kabul edilen bir sınavdır.

SAT sınavı her biri 1 saat 15 dakika olan aritmetik, geometri ve cebir bilgilerinin test edildiği matematik ve okuma, anlama gramer ve analitik bilgisini değerlendirmeyi amaçlayan sözel bölümlerden oluşmaktadır.

LSAT sınavı nedir?

LSAT nedir? LSAT sınavının açılımı “Law School Admission Test” dir. Law School Admission Council (LSAC) üyesi yurtdışı üniversitelerin hukuk fakültesi tarafından başvuru koşulu olarak alınması istenilen yarım günlük bir sınav olan LSAT sınavı yılda 4 kez yapılmaktadır.

Sınavın amacı, öğrencilerin metinleri kavrama ve sonuca yönelik değerlendirmeler yapabilme yeteneğini ölçmektir. Hukuk fakültelerinin büyük çoğunluğu, başvuranlardan en geç başvurulan yıldan bir önceki yıl yapılan Aralık ayı sınavını almış olmalarını istemektedirler.

MCAT sınavı nedir?

MCAT nedir? MCAT sınavının açılımı “Medical College Admission Test” dir. MCAT sınavı Association of American Medical Colleges tarafın düzenlenir. Sınavın amacı, tıp fakültesine başvuran adayların, tıp eğitimi için gerekli olan temel bilimlerdeki bilgi seviyesini ve problem çözme, analitik düşünme ve kompozisyon yazma becerilerini değerlendirmektir. Kısaca, tıp eğitimi için başvuru yapan öğrencilerin tıp fakültesini ve tıp eğitimini başarı ile tamamlama şanslarını tahmin etmek için yapılır.

USMLE sınavı nedir?

USMLE nedir? USMLE sınavının açılımı “United States Medical Licensing Examination” dır. Yani Amerika Birleşik Devletleri dışından tıp eğitimi almış kişilerin, Amerika’da doktorluk yapabilmeleri için girmek zorunda oldukları denklik sınavıdır. USMLE sınavı Federation of State Medical Boards (FSMB) ile National Board of Medical Examiners (NBME) kurumları tarafından yapılmaktadır.

TOEIC sınavı nedir?

TOEIC nedir? TOEIC sınavının açılımı “Test Of English for International Communication” dır. TOEIC sınavı adından da anlaşıldığı üzere uluslararası iletişimin ölçüldüğü objektif bir sınavdır. Günlük iş dünyasında kullanılan konuşma ve yazı örnekleri kullanılarak hazırlanan sınav, iş dünyasının İngilizce yeterliliğini tespit etmek için tercih ettiği sınavdır.

BULATS sınavı nedir?

BULATS nedir? BULATS sınavının açılımı “The Business Language Testing Service” dir. Adından da anlaşılacağı gibi İş hayatına yönelik bu sınav iş İngilizcesini ölçmek için kullanılır. Sınav Cambridge English tarafından gelişitirilir ve uygulanır.

PEARSON PTE sınavı nedir?

Pearson PTE nedir? Pearson PTE açılımı “Pearson Test of English” dir. Pearson PTE Academic sınavı dinleme, okuma, konuşma ve yazma olarak 4 temel becerinin değerlendirildiği bilgisayar tabanlı İngilizce sınavıdır. Özellikle son dönemlerde popüler olan Pearson PTE sınavının YDS denkliği bulunmaktadır.

CAMBRIDGE CPE sınavı nedir?

Cambridge CPE nedir? CPE sınavının açılımı “Certificate of Proficiency in English” dir. CPE sınavı C2 düzeyinde İngilizce yeterliliğini test eden sınavdır.

CAMBRIDGE CAE sınavı nedir?

Cambridge CAE nedir? CAE sınavının açılımı “Certificate of Advanced English” dir. CAE sınavı C1 düzeyinde İngilizce yeterliliğini test eden sınavdır.

CAMBRIDGE FCE sınavı nedir?

Cambridge FCE nedir? CAE sınavının açılımı “First Certificate of English” dir. FCE sınavı B2 düzeyinde İngilizce yeterliliğini test eden sınavdır.

CAMBRIDGE PET sınavı nedir?

Cambridge PET nedir? PET sınavının açılımı “Preliminary English Test” dir. PET sınavı B1 düzeyinde İngilizce yeterliliğini test eden sınavdır.

CAMBRIDGE KET sınavı nedir?

Cambridge KET nedir? KET sınavının açılımı “Key English Test” dir. KET sınavı A2 düzeyinde İngilizce yeterliliğini test eden sınavdır.

PROFICIENCY sınavı nedir? HAZIRLIK ATLAMA  sınavı nedir?

Proficiency nedir? Proficiency sınavı üniversitelerin hazırlık sınıfını atlamak için her üniversitenin kendisi tarafından hazırlanan ve uygulanan bir sınavdır. Bu sınava gene olarak hazırlık atlama sınavıda denmektedir.

CELTA sınavı nedir?

CELTA nedir? CELTA sınavının açılımı “Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages” dır. CELTA sınavı sonucunda, yetişkinlere İngilizce öğretmek için ihtiyaç duyulan sertifika alınmaktadır. CELTA sınavı, ana dili İngilizce olmayan İngilizce öğretmenleri veya mezun olduğu bölümden dolayı öğretmenlik seritifikası olmayan ve almak isteyen adaylar içindir.

DELTA sınavı nedir?

DELTA nedir? DELTA sınavının açılımı “Diploma in Teaching English to Adults Speakers of Other Languages” dır. DELTA sınavı halen İngilizce öğretmeni olan ve en az 2 yıl öğretmenlik tecrübesi olan öğretmenler için yapılmaktadır.

TESOL sınavı nedir?

TESOL nedir? TESOL sınavının açılımı “Teaching English to Speakers of Other Languages” dır. CELTA ve DELTA sınavları gibi uluslararası geçerliliği olan bir sınavdır.  İngilizce öğretebilecek durumda olan kişilerin İngilizce öğretebilme yetkinliğini edinebilmeleri için yapılan bir sınavdır. Ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınırlığı olan bu sertifika ile atama yapılabilir.

BEC sınavı nedir?

BEC nedir? Cambridge tarafından yapılan BEC sınavının açılımı “Business English Certificates”  dir. Bu sınav uluslararası iş alanına yönelik 3 İngilzice yeterliliği seviyesindne oluşur.

  • BEC Preliminary  – B1 seviyesi için
  • BEC Vantage – B2 seviyesi için
  • BEC Higher – C1 seviyesi için
ERASMUS DİL sınavı nedir?

Erasmus dil sınavı, Erasmus programı ile üniversiteler arası değişim programın katılacak veya yine aynı program ile yurtdışında staj yapacak öğrencilere yapılan dil yeterlilik sınavıdır. Gideceğiniz ülkenin dilini anlayabildiğinizi ispat etmek için Erasmus dil sınavına girmeniz gerekmektedir.

YDS sınavı nedir?

YDS Sınavı, ülkemizde Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavıdır.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Üniversiteler arası Kurul Dil Sınavı (ÜDS) ve Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının (KPDS) yerine getirilmiş ortak sınavdır.

YDS sınavı ve YDS hazırlık kursu ile detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

YDS Kursu

e-YDS sınavı nedir?

e-YDS sınavı bilgisayar üzerinden yapılan YDS sınavıdır.

YÖKDİL sınavı nedir?

YÖKDİL sınavı Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) adayların kendi alanlarındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil becerilerini belirlemeye yönelik düzenlenen bir yabancı dil sınavıdır.

TKT sınavı nedir?

TKT nedir? TKT sınavının açılımı “Teaching Knowledge Test” dir, anadili İngilizce olmayan öğrencilere İngilizce öğretiminde başarılı olmak için gerekli becerileri sınayan bir öğretmenlik bilgi testidir. .

 

 

 

Summary
İngilizce Dil Sınavları Nelerdir? Dil Sınavları ve Koşulları Nelerdir?
Article Name
İngilizce Dil Sınavları Nelerdir? Dil Sınavları ve Koşulları Nelerdir?
Description
İngilizce Dil Sınavları - İngilizce bilginizi ve yeterliliğinizi ölçmek için yapılan birden fazla sınav var. Farklı ihtiyaçlara göre yapılan bu sınavlar yine farklı dönemlerde yapılıyor. İngilizce dil sınavları, koşulları, katılım şartları ve sertifikaları hakkındaki tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz;
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo