Çocuğuma Evde Nasıl İngilizce Öğretirim?

Çocuğuma evde nasıl İngilizce öğretirim? Çocuğa İngilizce öğretmek için nereden başlamalı? Çocuğuma İngilizceyi nasıl öğretebilirim? Çocuğuma nasıl İngilizce öğretebilirim? Çocuğuma İngilizce öğretmek için ücretsiz kaynaklara nasıl ulaşırım? Çocuklara evde İngilizce öğretmek…

Bir çok anne baba çocuklarına evde İngilizce öğretmek istiyor. Fakat nereden başlayacaklarını bilmiyorlar. Bu yazıyı kaleme almadan önce Şişli İngilizce Kursu British Town’un öğretmenleri ile fikir alış verişinde bulunduk. Ve işte nereden başlayacağınıza dair  rehber niteliğinde bir yazı;

Çocuğuma Evde Nasıl İngilizce Öğretirim?

Nereden başlamalı?

Bir çok anne baba çocuklarına evde İngilizce öğretmek istiyor. Fakat nereden başlayacaklarını bilmiyorlar. Öncelikle İngilizce bilip bilmemeniz çok önemli değil. En önemli kısım, çocuğunuza İngilizce öğretmek için ne kadar hevesli olduğunuz ve çocuğunuzu bu konuda ne kadar teşvik ettiğiniz ile alakalı. Bir süre sonra çocuğunuz sizin hevesinizi gördükçe heveslenecektir. Çocuğunuz hemen İngilizce konuşmaya başlamazsa üzülmeyin. Rahat olun. Zamanı geldiğinde İngilizce konuşmaya başlayacaktır.

Rutini oluşturun

Çocuklara İngilizce öğretmek için belirli bir rutini oluşturmalısınız. Çocuğunuzun İngilizce öğrenmesi için ayıracağınız zamanı planlayın ve bunu bozmayın. Uzun saatler yerine kısa, sık ve programlı bir plan oluşturun. Çocuğunuz büyüdükçe ve konsantrasyonu arttıkça  süreyi uzatabilirsiniz. Çocuğunuzun dikkatini çekmek için kısa aktiviteler yapmalısınız.

Çalışmalarınızı her gün aynı saat diliminde yapın. Çocuklar ne yapacağınızı ve ne olacağını bildiklerinde daha rahat hissederler. Mesela, kitap okuyacaksanız her gün yatmadan önce okuyun. Ya da İngilizce oyun oynayacaksanız her gün aynı saatte oynayın. Tekrar çok kıymetlidir. Çocuklar genelde bir kelimeyi telaffuz etmeden önce bir çok kez duymak isterler.

Oyun oynayarak İngilizce

Çocuklara İngilizce öğretirken oyunları tercih ederseniz daha doğal bir şekilde İngilizce öğrenmelerini sağlarsınız. Resimli kartlar bu oyunların içerisinde hem kelime ezberleme hem de telaffuz açısından çok faydalı olacaktır. Hem çocuğunuzun gelişimine fayda sağlar hem de yeni kelimeleri sürekli ekleyebilirsiniz. Ayrıca resimli kartları ek bir masraf yapmadan evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. British Council’in web sitesinden resimli kartları indirip çıktısını alabilirsiniz;

https://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/flashcards

Resimli kartların dışında, İngilizce oyunlar ve videolar için web sitelerini kullanabilirsiniz. İnternette, çocuklara İngilizce öğretmek için oldukça fazla sayıda kaynak var. Ama hem güvenli bir ortamda hem de gerçekten faydalı olacak kaynağı sekmekte zorlanan aileler için çocuklara İngilizce öğretmek için en iyi 15 web sitesini değerlendirdiğimiz yazımız size faydalı olacaktır;

Çocuklara İngilizce Öğretmek için en iyi 15 Web Sitesi

Günlük Hayatta İngilizce Kullanın

Günlük hayatınızın içerisine İngilizce’yi ilave edin. Özellikle ev ortamında her gün kullandığınız kelimeleri ve cümleleri İngilizce kurmaya başlayın. Çocuklara evde İngilizce öğretmenin avantajı gerçek nesneler ile pratik yapabilmektir. Etrafı toplarken nesnelerin İngilizce isimlerini kullanabilirsiniz. Kıyafetler hakkkında konuşabilirsiniz. Market alış verişi sırasında İngilizce liste hazırlayıp çocuğunuz ile markette bu liste ile alış veriş yapabilirsiniz.

İngilizce Masal veya Hikayeler okuyun

Özellikle küçük çocuklar resimli hikaye kitaplarına bayılır. İngilizce resimli hikaye kitaplarını çocuğunuz ile beraber okuyarak İngilizce öğretebilirsiniz. İngilizce kelimeleri okudukça kitaptan resimlerini göstermeniz çok faydalı olacaktır. Bir süre sonra resimdeki cisimlerin ne olduğunu sorarak devam edebilirsiniz. (Where is the dog?  What is that?) İngilizce hikaye dinlemek çoçuğunuzun İngilizce seslere aşinalık kazanmasını sağlar.

İngilizce Şarkılar

İngilizce şarkılar yeni kelimeler ve bu kelimelerin telaffuzunu öğrenmek için çok faydalı bir yöntemdir. Özellikle çocuklar için hazırlanan şarkılarda, kelimelerin anlamları hareketler ile betimlenir. Çocuğunuz henüz şarkı söyleyemese bile hareketlere katılarak seslere ve kelimelere aşinalık kazanacaktır.

İngilizce Gramer Eğitimi

Küçük çocuklarda direk gramer eğitimi yerine, doğal yollardan gramer eğitimi vermek daha faydalı olacaktır. Mesela bir kişinin sahip olduğu özellikleri anlatırken sürekli “have got” kullanılması, ya da okulda veya evde yapması gerekenleri açıklarken “must/mustn’t” kullanılması doğal yoldan gramer yapılarının oturmasını sağlayacaktır. Bu da gelecekte çocuğunuzun daha zor yapıları anlamasını kolaylaştırır.

Okul çağındaki çocuklar için ise gramer tekrarı yapabilecekleri ortam veya ders araçları sağlamak gerekir. Bu çocuklar için İngilizce kursu veya bir kendi seviyesine uygun açıklamalı bir ders kitabı olabilir. Ya da internet üzerinden  kendi seviyesine uygun kaynaklar indirebilirsiniz.

Ortaokul ve lise çağındaki öğrenciler de eksiklerini tamamlamak için İngilizce kursuna gidebilirler. Genelde Mecidiyeköy bölgesinde bu konuda uzman olan İngilizce kursları bulunmaktadır. Ortaokul ve lise çağındaki öğrenciler için aşağıdaki link faydalı olacaktır

Ayrıca, ortaokul ve lise çağındaki öğrenciler için öğrendikleri gramer yapılarını ve kullanımlarını aile bireylerine anlatması istenerek bu konuda teşvik edilebilirler.

Hangi kelimelerden ve kalıplardan başlamalı?

Çocuğunuza evde İngilizce öğretmeye başlarken aşağıdakilerden faydalanabilirsiniz;

  • Sayılar
  • Renkler
  • Sıfatlar ( küçük ,büyük v.s.)
  • Vücudumuz
  • Oyuncaklar
  • Kıyafetler
  • Hayvanlar
  • Yiyecekler (Bknz. yiyeceklerin ingilizcesi)

Bunun yanında, gündelik ve zaman kalıplarını öğretmekte fayda olacaktır;

Thank You; Can I have …. ?, Where is  …. ?, Point to  …. , What colour is it? , It is …. , I like …. , I don’t like

Çocuklara İngilizce öğretmek için yönteminiz ne olursa olsun eğlenceli olması gerekir.


Faydalı mı?

Yazımız faydalı mı? Eğer faydalı ise aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz;

Summary
Çocuğuma evde nasıl İngilizce öğretirim? Çocuğa İngilizce öğretmek için nereden başlamalı?  Çocuğuma nasıl İngilizce öğretebilirim?
Article Name
Çocuğuma evde nasıl İngilizce öğretirim? Çocuğa İngilizce öğretmek için nereden başlamalı? Çocuğuma nasıl İngilizce öğretebilirim?
Description
Çocuğuma evde nasıl İngilizce öğretirim? Çocuğa İngilizce öğretmek için nereden başlamalı? Çocuğuma İngilizceyi nasıl öğretebilirim? Çocuğuma nasıl İngilizce öğretebilirim? Çocuğuma İngilizce öğretmek için ücretsiz kaynaklara nasıl ulaşırım?
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo