Bebeklerde Yabancı Dil Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Uzmanlara göre bebeklerde yabancı dil eğitimi çok önemli. 2-7 yaş aralığındaki çocuklar yabancı dili verimli olarak öğrenebilirler. Yabancı dilin erken öğrenilmesi çocuklar için dilin daha zevkli ve kalıcı olmasını sağlar.

Bebeklerde Yabancı Dil Eğitimi: En Doğru Yaş Nedir?

Bebeklerde yabancı dil eğitimi için en doğru zaman 3-5 yaş aralığıdır. Bu yaşlardaki çocuklar daha hızlı öğrenirler ve öğrendikleri şeyler daha kalıcı olur. Erken yaşta yabancı dil öğrenimi dilin daha iyi öğrenilmesi açısından önemlidir. Bu yüzden 7-9 yaş aralığında bile öğrenme süreci daha yavaş işler ve öğrenme hızı azalır.

2 yaşına gelmiş bir çocuğun anadili daha yeni oturmaya başlar. O yüzden 2 yaşına kadar olan süreçte çocuğa yabancı dil eğitimi verilmeye çalışılırsa bu yanlış olur. Çünkü bu yaştaki çocuklar henüz kendi dillerini yeni tanırlar, cümle kurmak gibi basit eylemleri yeni gerçekleştirmeye başlarlar.

3-5 yaş aralığında ise çocuklar kendi anadillerini benimsemiş olurlar. Bu yaşta alacakları yabancı dil eğitimi çocuğun ileride o dilde hakim olacağının göstergesidir. Bu süreçte öğrenme doğal olarak gerçekleşir. 3-5 yaşında (özellikle 3 yaş) öğrenilen dil daha sonra anadil gibi konuşulur. Yani bu yaşlarda yabancı dil öğrenen çocuk, ileride öğrendiği bu dili anadili gibi yazar, anlar ve konuşur.

Bebeklerde Yabancı Dil Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Erken yaşta öğrenilen yabancı dil çocuğun anadil öğrenimini etkilemez. Aksine her iki dilde de kurmaya çalıştığı cümleler ile anadil hakimiyeti de gelişir. Çünkü bir yabancı bilmenin en önemli kurallarından biri de, yabancı dil öğrenen kişinin kendi anadiline hakim olmasıdır.

3-5 yaş aralığındaki çocuklar sadece kendilerini düşündüklerinden dolayı yabancı dil öğrenimi daha kolay gerçekleşir. Yani yetişkinlerde görülen utanma, yanlış yapma ve konuşamama korkusu çocuklarda görülmez.

Yabancı Dil Eğitimi Nasıl Başlamalı?

Bebeklerde yabancı dil eğitimi için çocuklar vakitlerinin çoğunu evde ve teknolojik aletlerle geçirdiğinden ilk adım olarak televizyondan İngilizce eğitim programları, çizgi filmler izletilebilir. Bu durumla birlikte çocuk İngilizceyi duydukça aşinalık kazanacaktır.

Bunun yanında bu yaştaki çocuklar aile bireylerini taklit ettiğinden, çocukla birlikte yabancı dil kullanılarak oynanılacak oyunlar, dinlenecek müzikler ve yapılacak etkinlikler çocuk üzerinde etkili olacaktır. Ancak gün içerisinde sürekli yabancı dil kullanıldığında çocuğun anadilinde değişimler olabilir. Bu yüzden bu iki dili de iyi öğrenip kullanabilmesi için dikkatli davranmak gerekir.

Yabancı dilin erken öğrenilmesi doğru yaş aralığı seçilirse çok etkilidir. Bu dönemde çocuklar çok hızlı öğrenir, eğlenerek, oyunlarla öğrenebilir ve aynı zamanda öğrenme çok kalıcı olur. Çocuklar için İngilizce kursu sayesinde hem eğlenceli hem de kolay bir şekilde öğrenmeleri mümkün olmaktadır.

Yetişkinlerin öğrendiği bir yabancı dil ile çocukların öğrendiği yabancı dili kıyaslarsanız, çocukların erken yaşta öğrendiği yabancı dilin daha ağır bastığını görebilirsiniz. Çünkü yetişkinlerin öğrenme hızı çocuklara göre düşüktür, dilin kalıcı olması için sürekli tekrarlamalara ihtiyaç duyarlar ve öğrenmek onlar için doğal bir süreç olmadığından bu süreç onları zorlar.

Tüm bu bilgiler ışığında, çocuklara 2-7 yaş aralığında yabancı dil öğretmesi gerekildiğini görüyorsunuz. Bu yaş aralığında ise en uygun zaman dilimi 3-5 yaş aralığı. Bebeklerde yabancı dil eğitimi için mutlaka çok para harcayıp en iyi öğretmenleri tutmanıza gerek yok. Bu yaşlarda küçük küçük atılan her adım ilerisi için çok önemlidir.

Instagram