Öğrenci Pilot Nedir? Nasıl Öğrenci Pilot Olunur?

Öğrenci pilot nedir? Nasıl Öğrenci Pilot olunur? Öğrenci pilot olmak için ne yapmak gerekir? Öğrenci pilot olmak için aranan şartlar? Öğrenci Pilot olmak istiyorum.

Çocukluk hayallerimizi süsleyen meslek: Pilot olmak?

Pilot olmak çocuk yaşlardan itibaren hayallerimizi süsleyen mesleklerden bir tanesi. Günümüzde de bir çok çocuk büyüyünce pilot olmak istiyor. Ve evet artık pilot olmak o kadar da zor değil Bir çok hava yolu şirketi, pilot yetiştirmek için eğitimler düzenliyor ve bu eğitimlere başvurmak ve kabul edilmek hiç de zor değil. Bu şirketlerden en önemli iki tanesi Türk Hava Yolları ve Pegasus.

Öğrenci Pilot Nedir? Pilot Nasıl Olunur?

Öğrenci pilot, pilotluk eğitimine katılacaklar için düzenlenir. pilot adaylarının lisans alası için gerekli eğitime katılabilmeleri için öncelikle öğrenci pilot olmaları gerekmektedir.

Öğrenci Pilot Lisansı Nasıl Alınır?

Öğrenci pilot lisansı, uçuş okulları tarafından kursiyerleri için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne başvurarak alınır. Öğrenci pilot lisansı alabilmek için adaylardan aşağıdaki şartlar aranır;

  • İlk yalnız uçuşundan önce 16 yaşını tamamlamış olmak.
  • En az lise veya dengi okul mezunu olmak.
  • Birinci veya ikinci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak ve sağlık sertifikasında tek pilota sertifikalı uçaklarda sorumlu pilot olarak uçmasına engel bir kısıtlama olmadığını göstermek
  • Adayların Adli Sicil kaydı belgesini sunmak
Öğrenci Pilot Yetiştiren Şirketler?

Türkiye’de pilot yetiştiren 2 havayolu şirketi bulunuyor. Bu şirketler Türk Hava Yolları ve Pegasus. Artan uçak filosu için pilot yetiştirmek için pilot alımı ilanı açan bu şirketlere başvurular internet üzerinden yapılıyor ve bazı şartlar aranıyor.

THY Pilot başvurusu: THY yetiştirilmek üzere pilot adayı ilanı ile başvuruları kabul ediyor. Türk hava yolları pilot alımı ile ilgili detaylı bilgi için THY pilot alımı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Pegasus Pilot Adayı başvurusu: Pegasus Pilot adayı ilanı ile başvuruları kabul ediyor. Pegasus pilot adayı alımı ile ilgili detaylı bilgi için Pegasus pilot alımı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Pilot adayı alımı yapan şirketler, pilotluk eğitimi için ücret almıyor. Bu eğitimin karşılığında ise eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar ile kendi şirketlerinde mecburi hizmet şartı ile çalışması için sözleşme imzalanıyor. Bu süre zarfında ise maaşlarından belirli bir oranda kesinti yapılarak eğitim ücretinin karşılanması sağlanıyor.

Pilot Lisansı Ücreti Ne Kadar?

Tüm eğitim ve sertifikasyonlar ile birlikte Hava Yolu Pilot Lisansı için SHGM tarafından yapılan açıklama, eğitim ücretinin uçuş okuluna göre değişiklik göstermesine rağmen ortalama 80,000 Euro civarında olduğudur.

Pilot olmak için İngilizce şart mı?

İngilizce sadece pilot olmak için değil, havacılık sektörünün tamamında aranan şartlardan bir tanesidir. Pilot olmak için tüm eğitimler, sertifikalar İngilizce olup, sınavlarda yine İngilizce yapılmaktadır. pilot olmak için eğitimlere başlamadan önce İngilizce sorununu tamamen ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Pilotluk başvurularında İngilizce bilgisini ispat etmek için yabancı dil sınavlarından alınan sonuçlar istenmektedir. Havacılık sektöründe İngilizce bilgisini ispat etmek için en fazla talep edilen sınav IELTS sınavıdır. Bknz. IELTS Sınavı

Pilot olmak için İngilizce kursu var mı?

Evet var. Sadece havacılık İngilizcesi veya pilot olmak için İngilizcenizi geliştirmek için farklı İngilizce kursları bulunmaktadır. Ayrıca İngilizce bilgisini ispat etmek için gerekli olan sınav için de  IELTS hazırlık kursları bulunmaktadır. Pilot olmak için İngilizce öğrenmek veya geliştirmek istiyorsanız Mecidiyeköy İngilizce kursu hakkında detaylı bilgileri eğitim danışmanlarımızdan edinebilirsiniz.

Summary
Article Name
Öğrenci Pilot Nedir? Nasıl Öğrenci Pilot Olunur?
Description
Öğrenci pilot nedir? Nasıl Öğrenci Pilot olunur? Öğrenci pilot olmak için ne yapmak gerekir? Öğrenci pilot olmak için aranan şartlar?
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo