Dünyada En Çok Konuşulan Diller Sıralaması – İlk 10 Yabancı Dil

Dünyada en çok konuşulan diller listesinde birinci sıradaki dili tahmin edebiliyor musunuz? Ufak bir tüyo verelim, İngilizce değil. İlk başlangıçta herkesin aklına gelen dil İngilizce ama en fazla konuşulan dil İngilizce değil. Aslında bakış açısını değiştirdiğimizde dünyada en çok konuşulan dili tahmin etmek o kadar da zor değil. Nüfusu en fazla olan ülkeleri düşünseniz nasıl olur?

Peki ya Dünya’da Kaç Dil Konuşuluyor?

Bin, iki bin ? Bir tahmininiz var mı?

Dünya’da şu anda konuşulan dil sayısı yedibindoksanyedi; evet tam 7,097 dil konuşuluyor. Bu dillerin içerisinde Dünyada en çok konuşulan dilleri konuşan insan sayısı 3,5 milyar!

Dünyada en çok konuşulan diller

Dünyada en fazla konuşulan dil aynı zamanda nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ülkede konuşuluyor. İşte 10’den geriye Dünya’da en fazla konuşulan diller;

Dikkat bu liste hazırlanırken sadece ana diller baz alınmıştır.

10. Lahnda – Urduca
Pakistan ve Urduca
Pakistan ve Urduca

Pakistan’ın ana dili olan Urduca 4 farklı lehçede toplamda 119 milyon insan tarafından konuşuluyor. Afganistan’ın bazı bölümlerinde de Urduca konuşuyor.

9. Japonca
Japonya ve Japonca
Japonya ve Japonca

Uzak doğunun her zaman en ilgi çekici ülkelerinden bir olan Japonya ve Japonca. Toplamda 128 milyon insan Japonca konuşuyor. Bu sayıya Avustralya’da yaşayan Japonlarda dahil.

8. Rusça
Rusya ve Rusça
Rusya ve Rusça

Dünyanın en büyük ülkesi Rusya ve Rusça. Rusya’nın toplamda tam 14 ülke ile sınır komşusu;  Estonya, Litvanya, Beyaz Rusya, Letonya, Ukrayna, Moldova, Kazakistan, Moğolistan, Çin, Gürcistan, Azerbaycan, Kuzey Kore. Ülkeleri listeleyince ne kadar büyük olduğunu daha kolay hayal edebiliyoruz sanırım. Rusça toplamda 18 ayrı ülkede 154 milyon insan tarafından konuşuluyor.

7. Portekizce
Portekiz, Portekizce ve Ronaldo
Portekiz, Portekizce ve Ronaldo

Portekiz’in 2018 nüfusu 10 milyon. Ama Ronaldo’su var. Ve Dünyada Portekizce konuşan insan sayısı 223 milyon ve toplamda 15 farklı ülkede Portekizce konuşuluyor.

6. Bengalce
Bangladeş ve Bengalce
Bangladeş ve Bengalce

Ana kökeni Bangladeş olan Bengalce’yi 243 milyon insan konuşuyor. Bengalce 4 ülke tarafından konuşuluyor ve Hint – Ari kökenli bir dil

5. Hintçe
Hindistan, Hintçe ve Gandhi
Hindistan, Hintçe ve Gandhi

Hindistan’da  çok farklı lehçeler var. Ama ana dil Hintçe olarak kabul ediliyor ve Hintçe’yi 260 milyon insan konuşuyor. 260 milyon insanın haricinde, Hindistan’da listenin 16. sırasında ki Telegu dilini 74 milyon 800 bin kişi, 17. sırasında ki Marathi dilini 71 milyon 800 bin kişi ve 20. sırasında ki Tamil dilini de 66 milyon 700 bin kişi konuşuyor. Bu diller de Hintçe olarak sayılsa 473 milyon 300 bin kişi ile 2. sıraya yerleşebilir.

4. Arapça
Mısır ve Arapça
Mısır ve Arapça

Sadece ülkemize komşu ülkeleri düşününce Arapça konuşulan ülkelerin sayısının bir hayli fazla olduğunu hayal edebiliriz sanırım. Toplamda 58  ülkede 21 farklı lehçede Arapça konuşuluyor. Dünya üzerinde Arapça konuşan insan sayısı 315 milyon. Hiç de az değil…

3. İngilizce
Dünyada İngilizce Konuşan Ülkeler
Dünyada İngilizce Konuşan Ülkeler

İkincilikten üçüncülüğe düşen İngilizceyi hemen hemen herkes Dünyada en çok konuşulan dil zannediyor. Dünya üzerinde toplamda 118 ülkede İngilizce konuşulmasına rağmen toplamda 378 milyon insan İngilizce konuşuyor. İngilizce’de lehçe yok. Hani bizim düşündüğümüz Amerikan İngilizcesi mi, İngiliz İngilizcesi mi diye bir ayrım bulunmuyor. Ana dili İngilizce olanlar sıralamasında üçüncü sırada olan İngilizce, hala Dünya’da en yaygın kullanılan dil sıralamasında ise birinci sırada.

2. İspanyolca
İspanya, Boğalar ve İspanyolca
İspanya, Boğalar ve İspanyolca

listenin ikinci sırasında artık İspanyolca var. Toplamda 31 ülkedeki 442 milyon kişi İspanyolca konuşuyor. Avrupa’da sadece İspanya diye düşünsekte Güney Amerika kıtasında bulunan ülkelerin neredeyse tamamı İspanyolca konuşuyor.

1. Çince
Çin, Çin Seddi ve Çince
Çin, Çin Seddi ve Çince

Toplamda 38 eyalette 1 milyar 299 milyon insan Çince konuşuyor. Çinçe’nin kendi içinde Gan, Hakka, Huizhou, Jinyu, Mandarin, Min Bei, Min Dong, Min nan, Min Zhong Pu-Xian, Wu, Xiang ve YUE gibi farklı lehçeleri var. En fazla kullanılan lehçe ise Mandarin. Toplamda 909 milyon kişi Mandarin lehçesi konuşuyor.

12. Türkçe
Türkiye ve Türkçe
Türkiye ve Türkçe

Dünya sıralamasında 12 sırada olan Türkçe’miz, Dünyada 8 ayrı ülkede bulunan 78 milyon 500 bin insan tarafından konuşuluyor.

Faydalı mı?

Yazımız faydalı mı? Eğer faydalı ise aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz;

Summary
Article Name
Dünyada En Çok Konuşulan Diller Sıralaması - İlk 10 Yabancı Dil
Description
Dünyada en çok konuşulan diller listesinde birinci sıradaki dili tahmin edebiliyor musunuz? Ufak bir tüyo verelim, İngilizce değil. İlk başlangıçta herkesin aklına gelen dil İngilizce ama en fazla konuşulan dil İngilizce değil.
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo
Pinterest
fb-share-icon
Instagram