DİKKAT! Yabancı Dil Tazminatı Zamları Açıklandı

Haber: Yabancı Dil Tazminatı zamları açıklandı, İngilizce bilenler 165 TL zamlı maaş alacak.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre Yabancı Dil Tazminatı zammı belli oldu. 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Yabancı Dil Tazminatı alanlar maaşlarını yeni zamlı alacaklar. Maaşlarını 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ve 657 sayılı Memurlar Kanunu hükümlerine göre alıyor olan ayrıca belirtilen kurumlarda kadro karşılığını göstermek şartıyla sözleşmeli çalışan personellere 165 TL’ye kadar maaşlarına yabancı dil tazminatı zammı yapıldı.

Peki, Yabancı Dil Tazminatı Zamları Neye Göre Ödeniyor?

İngilizce, Almanca, Çince, Arapça, Lehçe gibi birçok dilde yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı yani YDS sınavı sonunca alınan derecelere göre verilen yabancı dil tazminatı; 374 sayılı Kanun Hükmünden Kararname’nin ikinci maddesi gereğince ödenmektedir. Yabancı dil tazminatı ise 11.04.1997 tarihli Başbakan Onayı ile belirlenmektedir ve bildikleri diller üzerinden yabancı dil tazminatı zamları hesaplanır.

Yabancı Dil Tazminatı Zamları Ne Kadar Oldu?

Yabancı dil tazminatı zamları belirlenirken personellerin bildiği dilden yararlanma ve yararlanmama düzeyine bakılırken belirlenmiştir. ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı yani YDS sınavından aldıkları puanlar üzeriden yabancı dil tazminat zamları hesaplanır. Yabancı dil bilgisi derecelerine göre verilen yabancı dil tazminatı zamları aşağıdaki şekilde verilir.

1-Yabancı Dil Bilgisinden Bulunduğu Kurumca Yararlanılan Personele Bildiği Her Bir Dil İçin;

A DÜZEY(96 -100 PUAN): 165₺

A DÜZEY(90 -95 PUAN): 124₺

B DÜZEY(80-89 PUAN): 82₺

C DÜZEY(70-79 PUAN): 41₺

D DÜZEY(60-69 PUAN): Tazminat Ödenmez

2- Diğer Personele Bildiği Her Dil İçin;

A DÜZEY(95 -100 PUAN): 103₺

A DÜZEY(90 -95 PUAN): 103₺

B DÜZEY(80-89 PUAN): 69₺

C DÜZEY(70-79 PUAN): 34₺

D DÜZEY(60-69 PUAN):Tazminat Ödenmez

Yabancı Dil Tazminatı Zamları Hangi Dillere Veriliyor?

Almanca, Arnavutça, Arapça, Boşnakça, Bulgarca, Danimarkaca,  Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Felemenkçe (Hollandaca), Fransızca, Farsça, Gürcüce, İspanyolca, İngilizce, İtalyanca, Korece, Japonca, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rusça, Rumence, Ukraynaca, Yunanca, Sırpça dillerinden YDS sınavına girmiş ve yukarıdaki belirtilen puan aralığını almış memurların her ay yabancı dil tazminatı ödeniyor ve bu ödenek her yıl belirli dönemlerde yabancı dil tazminatı zamları ile tekrardan belirleniyor.

İngilizce Yabancı Dil Tazminatında En Büyük Avantaj

İngilizce Türk eğitim sistemin en yaygın öğretilen yabancı dil. İlkokuldan, liseye kadar yabancı dil dersinde herkesin ilk ve en çok gördüğü dil İngilizcedir. Bu yüzden İngilizce üzerinden hazırlanarak YDS’den yüksek skorlar almak daha kolaydır. Okulda öğrendiğiniz İngilizce YDS sınavından iyi bir skor almak için yeterli olmayacaktır. Yabancı Dil Tazminatı hedefleyen personellerin iyi bir YDS kursuna ihtiyacı var. İngilizce öğretmenlerinden, doktorlara kadar YDS kursunda Şişli, Mecidiyeköy, Beşiktaş, Nişantaşı ve Osmanbey bölgelerinden yoğun kayıt alan British Town Şişli İngilizce Kursu, merkezi konumuyla metrobüs, metro ve otobüs duraklarına çok yakın. YDS Sınavı için uzman eğitmenlerle yürüteceği derslerde, verilen ödevleri ve eğitimine disiplinli bir şekilde devam ettiğinde YDS sınavında %98’e kadar başarıyı hedefliyoruz.Siz de Yabancı Dil Tazminatı alabilmek için YDS sınavından yüksek skorlar hedefliyorsanız, YDS Kursu avantajlı fiyatlarımızdan yararlanmak için hemen buraya tıklayın.

Bankalarda Yabancı Dil Tazminatı

Summary
DİKKAT! Yabancı Dil Tazminatı Zamları Açıklandı
Article Name
DİKKAT! Yabancı Dil Tazminatı Zamları Açıklandı
Description
Geçtiğimiz günlerde yabancı dil tazminatı zamları açıklandı. İngilizce YDS sınavı diğer dillere göre yabancı dil tazminatı alırken büyük avantaj sağlıyor.
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo