Avrupada Ana Dili İngilizce olan Ülkeler

Avrupada ana dili İngilizce olan ülkeler çok fazla değil. Dünya’da resmi dili İngilizce olan ülke sayısı 78. Tabi bu rakam sadece resmi dili İngilizce olanlarla sınırlı. Fakat birde resmi dili olmasa da iletişimini İngilizce konuşarak devam ettiren ülkelerde eklenince sayı 118’e çıkıyor.

Ama Avrupa’da Ana Dili İngilizce olan ülkelerin sayısı sadece 7. İşte alfabetik sırada Avrupada Ana Dili İngilizce olan ülkelerin listesi;

Birleşik Krallık
Birleşik Krallık - United Kingdom
Birleşik Krallık – United Kingdom

Genelde karıştırılan bir durum. Birleşik Krallık Avrupa’da İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’yı kapsar. Bu 4 ülke dış ilişkilerinde Birleşik Krallık çatısı altına hareket eder ama iç işlerinde bağımsızdırlar. Örnek:  Birleşik Krallık vizesi (yani İngiltere vizesi), bu 4 ülkeyi de kapsar fakat, İrlanda Cumhuriyetini kapsamaz.

Cebelitarık

Cebelitarık - Gibraltar

Akdeniz’in Atlantik okyanusu ile birleştiği, Afrika ve Avrupa kıtalarının en yakın noktasında Birleşik krallığın bir parçasıdır.

Galler
Galler - Wales
Galler – Wales

İngiltere’nin Batı kıyısında yer alır.

İngiltere
İngiltere - England
İngiltere – England

Birleşik Krallık mı? İngiltere mi?

İrlanda
İrlanda - Ireland
İrlanda – Ireland

İngiltere’nin batısında, Galler ile karşı karşıya yer alır. İrlanda Cumhuriyeti Birleşik Krallığı bağlı değildir. Başkenti Dublin’dir.

İskoçya
Mel Gibson - Brave Heart - Cesur Yürek - İskoçya - Scotland
Mel Gibson – Brave Heart – Cesur Yürek – İskoçya – Scotland

İngiltere’nin Kuzeyinde yer alır. Mel Gibson’un tarihe geçmiş filmi “Brave Heart – Cesur Yürek” filminin ana vatanıdır.

Kuzey İrlanda
Kuzey İrlanda - North Ireland
Kuzey İrlanda – North Ireland

Kuzey İrlanda, Birleşik Krallığın bir parçasıdır. Başkenti Belfast’tır. Belfast ile ilgili aklımda kalan tek şey fırtınası olmuştu. Zira Belfast’ta geçirdiğim 1 hafta boyunca baya bir yağmur ve rüzgara maruz kalmıştım.

Malta
malta
malta

Akdeniz’in ortasında İtalya’nın güneyinde bir ada ülkesidir. 21 Eylül 1964 tarihinde Birleşik Krallık’tan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Malta hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Faydalı mı?

Yazımız faydalı mı? Eğer faydalı ise aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz;

Summary
Article Name
Avrupada Ana Dili İngilizce olan Ülkeler
Description
Avrupada ana dili İngilizce olan ülkeler çok fazla değil. Dünya'da resmi dili İngilizce olan ülke sayısı 78.Avrupa'da ana dil İngilizce olan ülkeler ise ...
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo

2 thoughts on “Avrupada Ana Dili İngilizce olan Ülkeler

Yorumlar kapatıldı.