YDS İçin Tavsiyeler

YDS sınavı ÖSYM tarafından yapılan seviye ölçmeye yönelik yabancı dil sınavdır. YDS sınavı ilk defa girecekler YDS için tavsiyeler yazımızı okumasında fayda var. Akademik hedefleri olan herkesin mutlaka girmesi gereken YDS için tavsiyeler vermeden önce YDS nedir ne değildir kısaca ondan bahsedelim.

YDS Nedir?

YDS Sınavı, ülkemizde Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavıdır.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Üniversitelerarası Kurul Dil Sınavı (ÜDS) ve Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının (KPDS) yerine getirilmiş ortak sınavdır.

YDS, yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi ile yapılan sınavdır.

YDS Sınavı, ülkemizde yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavıdır. YDS sınavı, 04 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında yönetmelik” uyarınca, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı ( ÖSYM ) tarafından yapılmaktadır.

YDS Sınavı yılın belirli bir dönemlerinde yapılır. 2019 YDS Sınav tarihlerine ulaşmak için aşağıdaki görsele tıklayın!

YDS İçin Tavsiyeler - YDS Ne Zaman Yapılacak

YDS İçin Tavsiyeler

Her sınavın kendi hazırlanma şekline göre bazı zorlukları ve farklılıkları vardır. YDS de diğer sınavlar gibi sınava girmeden önce kendi içinde zorluklar barındırdığı için onu önceden tanımak büyük önem gerektiriyor. YDS için tavsiyeler yazımızı okurken hem sınavı tanıyacaksınız hem de karşınıza çıkacak olan YDS zorluklarını göreceksiniz. İyi düzeyde İngilizce bilmek bu sınav için yeterli değil, tamamen önceden bol bol pratik yapıp YDS için sürekli deneme yapmanız.

YDS için tavsiyeler - YDS Deneme

İyi düzeyde bile İngilizce bilenleri zorlayan YDS sınavı için tavsiyeler, oldukça faydalı olacaktır. İşte mutlaka uymanız gereken YDS için tavsiyeler,

1.YDS’nin Yerli Olduğunu Unutmayın

Evet, YDS sınavı yurtdışında karşınıza çıkan bir sınav değil tamamen ÖSYM tarafından hazırlanan bir sınav o yüzden diğer İngilizce sınavlarıyla karıştırmayın. Size Türkiye İngilizce nasıl öğretiliyorsa YDS sınavına da o kadar aşinasınız demektir.

2.Kaynaklar Yerli Olsun

YDS sınavına hazırlanırken ÖSYM tarafından oluşturulan bir sınava gireceğinizi unutmayın. Hazırlandığınız kaynaklar da yerli kaynaklar olmalı. Diğer kaynaklar sizi sadece genel İngilizce için pratik yapmanıza yarayacaktır. YDS sınavı tavsiyeler dediğimizde en önemlisi yerli kaynaklardan sınava hazırlanmaktır.

3.Kelime Ezberine Dikkat

YDS için tavsiye edilen diğer sınavlarda da olduğu gibi kelime ezberlemek önemlidir. Ama kendinizi kelime ezberlemeye boğmayın. Bilmeniz gereken temel kelimeleri bilin paragraf okurken size ‘bu neydi?’ sorusunu sorduracak kelimeleri önceden ezberlemiş olmanız önemli fakat kelime ezberlemekten çok kelimeye gelen ekleri çok iyi bilmeniz sizin işinize daha çok yarayacaktır.

Honest – Dishonest

Necessary – Unnecessary

Historic – Prehistoric, gibi kelimelere gelen olumsuzluk yapan ya da karşıtlık yapan ekleri bilmek kelime ezberlemekten daha çok işinize yarayacaktır.

4.Prepositions Kullanımlarını Bilin

YDS sınavında karşınıza çıkacak önemli konulardan bir tanesi de prepositions konusu. Prepositions ‘ların üstünde, içinde, yanında gibi anlamaları vardır ama metin içerisinde kullanırken bu anlamlar değişebiliyor. YDS için tavsiyeler arasında yer alan prepositions ‘lar mutlaka bilmeniz ve sınavda sizin kurtarıcınız olacak önemli bir konu!

5.Sözlük Çalışın

Sözlük çalışmak hem dil öğrenme alışkanlığınızı güçlendirecek hem de YDS sınavında kelimelerin köklerini biliyor olmanız sizin çok işine yarayacak.

6.İngilizce Metin Okuyun

YDS için tavsiyeler dediğimizden en önemli madde bu olmalı. Çünkü YDS sınavı aynı zamanda paraflarla karşılaşacağınız bir sınavdır. Reader at Work gibi kitaplar ya da yerel paragraf kaynakları işine yarayacaktır. Paragraf sorularında kolaylıkla cevap verebilmek için bu tavsiyeler YDS sınavı için ilaç sayılır.

7.Odaklanın

YDS sınavı için çalışırken yapabileceğiniz en iyi çalışma şekli odaklanmanız olacaktır. İngilizce çalışırken bile odaklanıyor olmanız öğrenmenizi kolaylaştırır. Aynı şekilde YDS sınavı için hazırlanırken sınava ve sınavda hedeflendiğiniz puana odaklamanız çok önemli. Ne kadar odaklanma o kadar köfte.

8.İngilizce Kursu Şart

YDS Sınavına hazırlanırken liseden kalma İngilizce dersinizle YDS sınavına girilmez. YDS sınavında yeterli puanı almak istiyorsanız iyi bir İngilizce Kursu’na ihtiyacınız var demektir. YDS sınavı kendi özgü sınav sistemiyle önceden bildiğiniz İngilizce bilginizle girip iyi bir puan alabilmeniz mümkün değil. YDS için en iyi tavsiye İngilizce kursu şart.

YDS sınavına hazırlık kursları, sadece YDS sınavına hazırlık amacı taşıyan skor hedefli eğitimlerdir. YDS sınavında öğrencilerin okuma ve yazma yeteneklerini sorgulanmaktadır ve YDS kursunda da bu yeteneklerin kazanılmasına dair eğitimler verilmektedir.

British Town eğitim direktörleri tarafından öğrenciler eğitimden önce YDS seviye belirleme sınavına alınarak bütün bu yetiler değerlendirilir ve hedeflenen puan aralığı ve ihtiyacına göre skor hedefli YDS eğitimi düzenlenir.

British Town olarak sunduğumuz YDS Kursu eğitim müfredatımız, daha önce bu eğitimleri yüzlerce sınıfta vermiş olan deneyimli eğitim kadrosu ile birlikte oluşturulmuştur. Hedefleriniz YDS olduğuna göre, bizde gerçeğe uygun sürekli yenilenen sınavlar ile hedefiniz doğrultusunda ilerlemenizi sağlamaktayız. İyi bir YDS kursu eğitimi hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki formu doldurun.

Detaylı bilgi için “Telefonunuzu Bırakın” Sizi Arayalım!

Hemen Bilgi Al!

Summary
YDS İçin Tavsiyeler
Article Name
YDS İçin Tavsiyeler
Description
YDS için Tavsiyeler, YDS sınavına girecekler için altın değerinde tavsiyeler. ÖSYM tarafından yapılan YDS sınavını kazanacağınız işinize yarayacak yazılar bu yazımızda.
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo