İngilizce Konuşmak İçin Pratik Fikirler

İngilizceyi biliyorum ama iş konuşmaya geldiğinde takılıp kalıyorum diyor musunuz? Sizlere İngilizce konuşmak için birbirinden değerli pratik öneriler hazırladık. Bu önerilerimiz sayesinde İngilizce kursu ile öğrendiklerinizi unutmanız mümkün olmayacak.

İngilizce Konuşmak İçin 6 Öneri

İngilizce konuşmak istiyor ama bir türlü pratikte konuşmaya başlayamıyorsanız size güzel önerilerimiz olacak. Bu önerileri uygulamanız sayesinde kısa sürede çekinmeden İngilizce konuşmaya başlayacağınıza eminiz.

1.     Önceliğiniz Dil Bilgisi Değil Pratik Yapmak Olsun

İngilizce Konuşmak İçin Pratik Fikirler
İngilizce Konuşmak İçin Pratik Fikirler

Elbette ki her dil için dil bilgisi önemli olsa da bir dili yeni öğrenen bir kişi için öncelikli olan dil bilgisi olmamalıdır. Çünkü bir Türk, Türkçeyi dil bilgisi ile öğrenmemiştir. Konuşarak, çevresinden duya duya, yanlışlarını öğrene öğrene Türkçeye hâkim olmuştur. Tabii ki hiçbir şey bilmeden bu iş olmaz. Geçmiş, gelecek, şimdiki zamanlar ile temelinizi atın ve bol bol kelime ezberleyin.

2.     Kendi Kendinize Cümleler Kurun.

Gün içinde içinizden birçok defa konuşuyorsunuzdur. Bunları İngilizce söylemeye çalışın. Bu cümleleri kurarken evdeki eşyaları, çevrenizdeki canlı şeyleri ve birçok varlıkların İngilizce anlamını merak edeceksiniz. Ertesi sabah kalktığınızda, araştırdığınız kelimeye ‘ben bunu dün araştırmıştım hatırlıyorum’ diyeceksiniz. Günden güne bu tekrar edecek ve her yerde karşınıza çıkabilecek kelimeleri öğrenmiş olacaksınız.

3.     Asla İngilizce Kelimelerin Türkçesini Not Defterinize Yazmayın

Yazılar ezberdir bunu sakın unutmayın! Dil öğrenip kelime haznesini geliştirmek isteyen kişi yarın not aldığı kelimeyi unutacaktır. İngilizce kitap okuyorsanız kelimelerin Türkçesini önce tahmin edin, sonra anlamına bakın ve kendi cevabınızla karşılaştırarak kelimeyi kafanızda canlandırın. Görseller akıldan gitmez, o kelimeyi öğrendiniz an 10 yıl sonra bile aklınıza gelecektir. Nasıl bir anınızın detayını hatırlıyorsanız bu da aynı öyledir.

4.     Sosyal Medya Platformlarında Yabancı Uyruklu Kişiler İle Tanışın

İngilizce Konuşmak İçin Pratik Fikirler
İngilizce Konuşmak İçin Pratik Fikirler

Bu İnstagram olur, Discord olur vs. Ama size tavsiyem en kolay platform Discorddur. Sunucu ara kısmına İngilizce yazsanız dâhi karşınıza hemen yabancı sunucular çıkacaktır. Orada sesli veya metin olarak konuşan birçok kişi var. Bol bol pretik yapma imkanını size sunacaktır.

5.     İngilizce Videolar, Diziler Ve Filmleri İngilizce Altyazılı İzleyin

Her türlü İngilizce videoları, dizileri ya da filmleri İngilizce altyazılı açın. Emin olun gözünüz altyazıya takıldığında günden güne cümle yapısını, kalıplaşmış sözleri aklınızdan atamayacaksınız. İngilizce konuşmaları duymak, bir şarkıyı defalarca dinleyip de ezberlemek gibidir.

6.     İngilizce Oyunlar Oynayın

İngilizce konuşmak için kesinlikle pratik şart.  İnternette her şeyi bulabildiğiniz gibi İngilizce oyunlar da bulabilirsiniz. Tabu oyununu İngilizceye çevirebilirsiniz. Telefonunuzu çok zorlanmazsanız İngilizce dilinde kullanabilirsiniz. Önemli olan ‘başaramadım’ demek değil, ‘tecrübe edindim ve bir dahakinde başaracağım’ demektir. Özellikle çocuklar için İngilizce kursu ve oyun etkili sonuçlar ortaya koymaktadır.