İngilizce Deyimler – İngilizce En Çok Kullanılan Deyimler

Türkçemizde kullandığımız deyimler gibi İngilizce deyimler de fazlası ile vardır. Deyimlerin her dilde kullanım amacı aynıdır. Deyimler ile asıl amaç kelimelerin söylemek istediğinden çok daha fazlasıdır. Konuşma sırasında anlamın genişletilmesi için ya da bir olayı farklı şekilde dile getirmek için deyimler her zaman tercih edilmektedir. Ayrıca İngilizce kullanılan deyimlerin pek çoğu farklı şekilde bizim dilimizde de geçer.

Yani ülkemizdeki pek çok deyimin İngilizce hatta Almanca ve Fransızca karşılığı da vardır. Kelimelerin anlamı farklı olsa da ortaya çıkan deyimin anlamı ülkemizdeki deyim ile birebir aynı oluyor. Türkçe deyimlerin İngilizce karşılığı olarak bulabileceğimiz pek çok örnek ortada mevcut. Bundan farklı olarak İngilizcede kullanılan deyimler hem dil öğrenmeyi hem de grammer geliştirmeyi olumlu yönde fazlası ile etkiler.

Günlük Hayatta En Çok Kullanılan İngilizce Deyimler

İngilizce Deyimler - İngilizce En Çok Kullanılan Deyimler
İngilizce Deyimler – İngilizce En Çok Kullanılan Deyimler

Bilinenin aksine İngilizce de günlük hayatta pek çok deyim kullanılır. Bu deyimlerin en çok kullanılanları ise şunlar:

  • Piece of Cake: Kelime anlamı olarak baktığımız zaman kelimelerden “Bir Dilim Kek” ifadesi çıkıyor. Genellikle cümlelerin sonunda kullanılan bu deyim aslında “Çok Kolay” anlamında kullanılmaktadır. Ülkemizde kullanılan “Çocuk Oyuncağı” deyimi ile aynı şeyi ifade eder.
  • Costs an Arm and a Leg: İlk olarak bu kelimeler “Ayak ve Kol Fiyatı” gibi bir anlam ortaya çıkarıyor. İngilizce komik deyimler arasında sıkça kullanılan bu deyim aslında çok pahalı anlamında. Dilimizdeki “El Yakıyor” deyimi ile aynı ifadeyi taşıyor.
  • Break a Leg:  Yabancı dizi ve filmlerde çokça duyulan bu deyim “Bacak Kırmak” anlamına geliyor. Fakat bu deyimde asıl ifade edilen nokta karşıdaki kişiye şans dilemek. Dilimizde ise “Şeytanın Bacağını Kırmak” deyimi bu deyime çok benzer.
  • Hit the Books: Özellikle eğitim amaçlı olarak İngiltere ya da Amerika’ya giden öğrenciler bu deyimi çok duyar. “Kitaplara Vur” anlamı çıksa da asıl ifade edilmek istenen şey “Sıkı Ders Çalış” demektir.
  • Hit the Nail on the Head: Kelime anlamları olarak “Çiviyi Kafaya Vur” anlamı gibi saldırganca bir anlam çıksa da deyimin asıl amacı çok farklı. “Tam İsabet” gibi bir anlama gelen deyim dilimizdeki “Hedefi 12’den Vurmak” anlamı ile aynı. En çok kullanılan İngilizce deyimler arasında olan bu deyim sokak dilinde çok geçer.