ielts sınavında yapılan 8 önemli hata

ielts sınavında yapılan 8 önemli hata

IELTS sınavının amacı öğrencinin yeteneklerine bağlı kalarak geniş çaplı bilgiyi ölçmektir. Bu, kulağa basit gelir ve ölçmenin önemli olduğu bu sınavı değerinin altında tutmak yanlıştır. Bu yüzden beklenen puandan daha düşük alan adayların düştüğü 8 Ielts Sınav Tuzağı;

8 IELTS Sınav Tuzağı

ielts sınavında yapılan 8 önemli hatanın bilinmesi size ielts sınavında puan olarak geri dönecektir.

Çok kelime, az puan demektir

Yaygın yapılan bir hata, verilen cevapta çok kelime olmasıdır. Eğer metin “3 kelimeden fazla değil“ derse, 4 kelime ve fazlasını yazmak puanınızı düşürecektir.

Az kelime, az puan demektir

Yazılan metnin uzunluğu çok önemlidir. Bilgi verme bölümünde kelimelerin sayısı verilenden (essay için 250, rapor ve mektup için 150) az olduğunda puanınız düşecektir.

ielts bilgi al

Uzun yazılar iyi puan demek değildir

Bir başka yapılan yaygın yanlış ise, uzun yazıların ielts sınavı için daha iyi olacağı düşüncesidir. Bu hem uydurmadır, hem de tehlikelidir. Uzun yazılarda puanınız düşecektir, çünkü cümle ve kelime sayısını vererek hata yapma şansınızı azaltırlar.

Konuyu değiştirmek kabul edilemez bir hatadır

Öğrenciler sıkça konuyu anlamazlar ve sorarlar. IELTS Testin tamamını felakete dönüştürecek bu hatadan kaçınmalısınız ve yazmaya karar verdiğiniz metne birazcık farklı giriş yapmalısınız. Kötü sonuç yazının güzel olduğunu önemsemez, yani yanlış konu sıfır puan demektir. Bir diğer tuzak da verilen konuyu atlamak ya da yok saymaktır, sizin konunuz kılavuzunuzdur. Konunun her noktasında konunun ihtiyacı olanlardan bahsetmelisiniz. Çünkü sınav yetkilileri ancak bu şekilde okumaya devam edeceklerdir.

İyi hafıza sizi kaygılandırabilir

Görüyoruz ki daha önce çıkan konular tekrarlanabiliyor, “zeki“ öğrenciler ezberledikleri yazıların daha iyi olduğuna karar verirler. Bu yapılmaması gereken bir yanlıştır, çünkü sınav yetkilileri yazıyı ezberlediğinizi anladıkları takdirde diskalifiye olursunuz.

Aksan önemli değil, telaffuz önemlidir

İnsanlar aksanlarından dolayı IELTS sınavından puan kaybetmezler. Kelimelerin aksanlarıyla yanlış telaffuzları arasındaki fark kimsenin bilmediği bir problemdir. Kişi için aksan zor olabilir, ama kelimeler doğru şekilde telaffuz edilirse sorun ortadan kalkar. Aksi takdirde puan düşer.

Önemli olan fikirler değildir

Çoğu öğrenci ifade edilen fikrin (ister essay, ister mektup ya da rapor) yanlış olmasının notunu zedeleyeceğini düşünür. Doğru olan ; fikrin yanlış olması önemli değildir, önemli olan ifade biçimidir.

Bağlaçlar

Çok olmaları her zaman iyi değildir. Zeki öğrenciler notun ölçütünü, tutarlılık uyum ve bağlaçların çok kullanılmasına bağlar, doğru mudur? Hayır, değildir. Bağlaçların aşırı kullanımı problem olarak bilinir ve sınav yetkilileri aşırı bağlaç kullanımınız da puanınızı düşüreceklerdir.

Endişelenmeyin

Son olarak, bir tavsiye; endişelenmeyin, ielts sınavında yapılan 8 önemli hatanın farkında olmak ve sınav öncesi yeterli IELTS Sınavı pratiği yapmak önemlidir. IELTS Sınavının gidişatı ve içeriğiyle içli dışlı olmak, kendinize güveninizi ve IELTS sınav sonucunuzu tahmin etmenizi geliştirecektir.

Summary
ielts sınavında yapılan 8 önemli hata
Article Name
ielts sınavında yapılan 8 önemli hata
Description
IELTS sınavında yapılan 8 önemli hata - Puan kaybettiren doğru bildiklerimiz. Daha iyi bir skor için bunlara kesinlikle dikkat etmelisiniz
Author
Publisher Name
British Town
Publisher Logo